Detsembris oli väljastatud eluasemelaenude maht viimaste aastate suurim

Autori Gaili Grüning pilt

Gaili Grüning

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

27.01.2022

Detsembris väljastati eluasemelaene veidi üle 218 miljoni euro ja pankade eluasemelaenuportfell suurenes detsembris aastaga 9,3%. See on viimase kümne aasta kiireim kasv. Sarnaselt sügisega oli väljastatud laenude arv suur ka detsembris. Keskmine väljastatud laenusumma oli detsembris eelnevate kuudega võrreldes taas suurem, peegeldades hindade kasvu kinnisvaraturul. Samas tuleb arvestada, et majapidamiste võlakoormuse suurenemisega kasvab nende haavatavus laenuteenindamisel.

Ehkki uute väljastatud eluasemelaenude maht oli detsembris erakordselt suur, peegeldab see ka varem sõlmitud lepingute väljamakseid. Uute sõlmitud laenulepingute summa jäi varasemate aastatega sarnaselt detsembris tagasihoidlikumaks. Ettevaates võib aga majapidamiste laenuvõtmist vähendada sügisest kiirenenud üldine hinnatõus ja majanduskeskkonnas taas suurenenud ebakindlus.

Eluasemelaenude keskmine aastane intressimäär langes aasta lõpus rekordmadalale. Uute tagatisega eluasemelaenude keskmine intressimäär oli detsembris 1,96%. Aasta tagasi samal ajal oli see 2,2%. Majapidamiste jaoks tähendab madalam intressimäär väiksemaid laenuteenindamiskulusid. Teisalt sisaldab tänane keskmine intressimäär peamiselt vaid pankade riskimarginaali ning arvestada tuleks ka intressimäära võimaliku tõusuga tulevikus.

 

NB! Eesti Pank avaldas täna oma kodulehel ka krediidiasutuste ja liisinguettevõtete statistika detsembri kohta. Statistikateates kirjeldatakse krediidiasutuste ja liisinguettevõtete statistika (varade maht ja struktuur, antud laenud ja liisingud, kaasatud hoiused, laenude ja liisingute intressimäärad jne) peamisi muutusi. Statistikateade on majanduspoliitilistest avaldustest sõltumatu ja esitatakse neist eraldi.

Eesti Panga kõneisikute pildid on Eesti Panga fotopangas.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 668 0959, 5692 0930
Meediapäringud [email protected]