Ebakindlus toormeturgudel põhjustab tugevat hinnasurvet

Autori Sulev Pert pilt

Sulev Pert

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

07.03.2022

Tarbija ostukorv kallines veebruaris aastaga 12%. Energia hinnakasv ulatus 36%ni, toiduainete hinnad tõusid 11% ning tarbekaupade ja teenuste hinnad 6,3%. Sõja puhkemine Ukrainas suurendab pingeid toormeturgudel. Eelkõige on see mõjutanud maagaasi ja sellest toodetava elektri hinda.

Majanduses on senini olnud head ajad, kuid kiire hinnatõus hakkab majanduskasvu pidurdama. Ettevõtete tootmist pärsib Vene turu äralangemine, sest halvenevad nii toorainete kättesaadavus kui ka ekspordivõimalused. See võib hindu lühiajaliselt tõsta, kuni leitakse teised tarnijad. Eesti majanduskasvu mõjutab positiivselt see, et maagaasi kallinemisel suureneb põlevkivienergia konkurentsivõime. Viimastel nädalatel on langenud ka CO2 saastekvootide hind.

Energia ja toiduainete kiire hinnatõus vähendab majapidamiste tarbimisvõimalusi. Teenuste ja tarbekaupade ostmiseks jääb kätte vähem raha. Keskmiselt kulutavad majapidamised energiale 15% oma sissetulekutest. Kui energiahinnad püsivad kõrged pikemat aega, toob see kaasa suurema ebakindluse ning muudab majapidamised ja ettevõtted ettevaatlikumaks. Valitsus on rakendanud abinõusid, et kõrgete energiahindade mõju tarbijatele leevendada. Elektri, maagaasi ja soojusenergia hindadele on seatud kuni kevadeni hinnalagi.

Üldine hinnakasv püsib kiire ja laiapõhjaline. Kaks kolmandikku tarbija ostukorvist kallines veebruaris 5% või isegi rohkem. Osade kaupade ja teenuste hind on siiski ka odavnenud. Veebruaris ulatus selliste hindade osakaal tarbijakorvis 8%ni. Peamiselt odavnevad sideteenuste ja infoseadmete hinnad, kuna tehnoloogia kiire areng soosib hinnalangust.

Lisateave:
Ingrid Schmuul
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 668 0965, 5697 9146

Meediapäringud [email protected]