Eesti Pank alustab uuesti Liivimaa maapäevale pühendatud kuldmündi müügiga

Postitatud:

11.10.2023

17. oktoobril alustab Eesti Pank uuesti Liivimaa maapäevale pühendatud kuldmündi müügiga. Münt anti välja mullu sügisel, kuid selle müük peatati tootmisvea tõttu. Tänaseks on kõikide tootmisveaga müntide asemele valmistatud uued asendusmündid. Mündid tulevad müügile Eesti Panga muuseumipoodi.

Eesti Pank andis mullu oktoobris välja Liivimaa maapäevale pühendatud kuldmündi, mille müük peatati tootmisvea tõttu. Tänaseks on kõikide tootmisveaga müntide asemele valmistatud Portugali rahapajas uued mündid, mille Eesti Pank on üle kontrollinud. Mündimüük algab uuesti 17. oktoobril 2023 kell 12. Liivimaa maapäeva kuldmünti hakatakse müüma üksnes Eesti Panga muuseumipoes; Omniva e-poe kaudu pole võimalik kuldmünti osta.

 „Täname kõiki mündihuvilisi, kes on kannatlikult asendusmünti oodanud. Palume vabandust, et ooteaeg on olnud nii pikk. Loodame, et uued asendusmündid toovad kõigest hoolimata rõõmu,“ ütles Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve. Ta lisas, et praeguseks on keskpank kõik praakmündid asendanud ja visuaalselt üle kontrollinud ning puudusi pole avastatud. Siiski palus Roosve, et kui kellelgi tekib pärast toote ostmist pretensioone, annaks ta sellest keskpangale teada. Eesti Panga muuseumipoes saab eelmisel aastal ostetud praakmünte praegugi uute asendusmüntide vastu välja vahetada.

Liivimaa maapäevale pühendatud kullast meenemündi on kujundanud disainer ja kujundaja Riho Luuse. Mündil on kujutatud taimornamendiga põimitud rist, mille idee pärineb Põhja-Saaremaal asuva Karja kiriku (ehitatud 1334–1340) lõunapoolse eeskoja ukse kohal asuvalt dolomiidist reljeefilt. Mündil on ka aastaarv 1422 ja sõnapaar „Liivimaa maapäev“. Mündi aversil on Eesti Vabariigi riigivapp ja aastaarv 2022. Proof-like-kvaliteediga kuldmünt on prooviga 999 ja kaalub 3,11 grammi ning selle läbimõõt on 18 millimeetrit. Kullast meenemündi nimiväärtus on 25 eurot ja hind 250 eurot. Mündi tiraaž on jätkuvalt 3000 münti – müntide asendamine ei ole seda muutnud. Mündid on vermitud Portugali rahapajas.

Eesti Panga muuseumipood on avatud T–R kl 12–17 ning L kl 11–16. Muuseumipoega saab ühendust võtta aadressil [email protected] või telefonil 668 0650.

Taust

Eesti Pank hakkas Portugali rahapajas valminud Liivimaa maapäevale pühendatud kullast meenemünte müüma mullu oktoobris, kuid müntidelt avastati plekid ja nende müük peatati. Eesti Panga tellitud ekspertiis näitab, et kuldmündile ilmunud plekkide põhjuseks on ilmselt hõbesulfiid, mis oli tekkinud reaktsiooni tulemusena. Pärast vea avastamist peatas Eesti Pank müntide müügi ja Portugali rahapaja asus tootma asendusmünte. Esimeses järjekorras tarnis keskpank sel kevadel vahetusmündid nendele klientidele, kes olid oma tellimuse teinud sügisel Omniva e-poe kaudu, kuid ei saanud tootmisvea tõttu münti toona kohe kätte. Alates juunist pakuti kõikidele teistele klientidele võimalust kuldmünt välja vahetada. Alates 17. oktoobrist saavad taas kõik huvilised Liivimaa maapäevale pühendatud kuldmünte Eesti Panga muuseumipoest soetada.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 5692 0930
Meediapäringud [email protected]