Eesti Pank hindab pensionisüsteemi muudatuste mõju

Märksõnad: 

Eesti Pank hakkab tegema pensionisüsteemi muudatuste mõjuanalüüsi, et hinnata II samba vabatahtlikuks muutmise vahetut ja pikaajalist mõju Eesti majandusele ja riigirahandusele. Analüüs valmib hiljemalt oktoobri keskel.

Kavandatav muudatus – teha II pensionisammas vabatahtlikuks – puudutab kogu rahvast, nii praeguseid kui ka tulevasi maksumaksjaid. Eesti Panga presidendi Madis Mülleri sõnul oleks mõistlik otsustada pensionisüsteemi nõnda laiaulatuslike muudatuste üle läbimõeldult ja alles pärast põhjalikku mõjuanalüüsi. „Paar nädalat tagasi avalikustati võimalike muudatuste ulatus. Muudatused tahetakse riigikogus vastu võtta juba selle aasta lõpuks. Nii kiire tempo ei lase sügavuti analüüsida sedavõrd olulise ümberkorralduse kõiki tagajärgi. Kindlasti anname aga endast parima, et aidata valitsusel ja riigikogul langetada võimalikult teadlikke otsuseid. Keskpangana püüame esiteks hinnata, milline võib olla pensionisüsteemi muudatuse vahetu mõju hinnatõusule ja Eesti majandusele. Tähtis on aga analüüsida ka muudatuste pikaajalist mõju näiteks riigirahanduse jätkusuutlikkusele. Meie eesmärk on pakkuda esialgseid vastuseid neile küsimustele hiljemalt oktoobri keskpaigaks,“ selgitas Müller.

Selle aasta alguses valmis Eesti Panga ökonomisti Jaanika Merikülli analüüs, millest selgus, et II pensionisambaga liitunud koguvad pensionieaks rohkem sääste kui inimesed, kes pole teise sambaga liitunud.

Lisateave:
Viljar Rääsk
Eesti Pank          
6680 745, 5275 055
viljar.raask [at] eestipank.ee
Meediapäringud: press [at] eestipank.ee