Eesti Pank kinnitas hansalinn Tartule pühendatud hõbedast ja kullast meenemündi kujundused

Postitatud:

18.04.2023

Eesti Panga nõukogu kinnitas hansalinn Tartule pühendatud hõbemündi kujunduskonkursi võitjaks Svetlin Georgiev Balezdrovi kavandi ning kuldmündi kujunduskonkursi võitjaks Heino Prunsvelti kujunduskavandi.

2024. aastal laseb Eesti Pank ringlusse hõbedast ja kullast meenemündi, mis on pühendatud hansalinn Tartule. Tegemist on Eesti hansalinnade sarja viimaste müntidega.

Eesti Panga nõukogu kinnitas keskpanga kokku kutsutud hindamiskomisjoni ettepanekul hansalinn Tartu hõbedast meenemündi kujunduskonkursi võitjaks Svetlin Georgiev Balezdrovi kavandi „Aken“. Mündil on kujutatud akent, millest avaneb vaade Tartu raekojale. Lisaks on kujunduses kasutatud tüpograafilist lahendust sõnaga „Tartu“ ning linna vappi. Teise koha pälvis Riho Luuse kavand „Lodikal“ ning kolmanda koha Mait Luidalepa kavand „Kullapalavik“.

Hansalinn Tartule pühendatud kuldmeenemündi kujunduskonkursi võitjaks valiti Heino Prunsvelti töö „Ursula“. Kuldmündi võidukavandil on jäädvustatud tütarlapse portree, mis on pärit Tartu Jaani kiriku lõunafassaadi kaunistavalt terrakotaskulptuurilt. Eesti üks vanimaid kirikuid, 14. sajandist pärit gooti stiilis Tartu Jaani kirik on oma rohkete terrakotaskulptuuride poolest ainulaadne kogu Euroopas. Kuldmündi kujunduskonkursi teise koha pälvis Svetlin Georgiev Balezdrovi kavand „Aken“ ja kolmanda koha Heino Prunsvelti kujunduskavand „Hansa“.

Hõbedast meenemündi võidukavand


Kullast meenemündi võidukavand


Kujunduskonkursside võidukavandite järgi hakatakse ette valmistama müntide vermimist ja tehnilistel põhjustel võivad kujunduskavandid muutuda.

Mündi kujunduskonkursi võitja autoritasu on 1500 eurot. Teise koha saanud kavandi autoritasu on 1000 ja kolmanda koha oma 700 eurot. Autoritasu makstakse vastavalt nii hõbe- kui ka kuldmeenemündi kavandi eest.

Eesti Panga mündikava 2023.-2024. aastaks

Ettepanekud meene- ja pühendusmüntide väljaandmiseks

Eesti Pangale saab esitada ettepanekuid meene- ja pühendusmüntide väljaandmiseks veebilehel https://www.eestipank.ee/sularaha/meene-ja-puhendusmuntide-ideede-ettepanekud.

Ettepanekud esitab Eesti Pank eksperdihinnangu saamiseks nõuandvale kogule, kelle arvamuse põhjal otsustab Eesti Panga juhatus, milliseid meene- ja pühendusmünte toota.

Lisateave
Hanna Jürgenson
Eesti Pank
Tel 56920930
Meediapäringud [email protected]