Eesti Pank kutsub kuulama loengut sularahast

Postitatud:

15.05.2018

Eesti Panga muuseumis toimub neljapäeval, 17. mail kell 17 avalik loeng, kus keskpanga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve räägib erinevatest maksevahenditest, sularaha tootmisest ja selle kättesaadavusest hädaolukorras. Loeng on huvilistele tasuta, kuid osalemiseks on vaja registreeruda.

„Ehkki Eestis nagu ka Hollandis ja Soomes tehakse palju kaardimakseid, näitavad uuringud, et ka sularaha on nii euroalal kui ka Eestis ringluses aina rohkem,“ ütles Rait Roosve loengu tutvustuseks.

Euroalal toodetakse aastas 4–8 miljardit uut pangatähte. Eesti Pank teeb europangatähtede tootmisel koostööd seitsme teise keskpangaga. Pangatähtede tootmiskulud on Eesti Panga jaoks olenevalt aastast jäänud 1,2–2,2 miljoni euro vahele.

Euromüntide tootmise ja emiteerimise pädevus on riigiti vägagi erinev. Osas euroala riikides, k.a Eestis, on müntide emiteerija keskpank, teistes aga rahandusministeerium. Liikmesriikidel on aastas võimalik emiteerida kuni kaks erikujundusega 2€ käibemünti , mida kutsutakse mälestusmündiks. Toodetakse ka meenemünte, mida vermitakse väärismetallist. Eestis on välja antud 26 Eesti krooni meenemünti  ja 12 euro meenemünti.

Palume huvilistel registreeruda loengule e-kirja teel aadressil [email protected] või telefonil 668 0760.

Lisateave:
Eesti Panga muuseum
Tel: 668 0760
E-post: [email protected]

Eva Vahur
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 533 00619
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]