Eesti Pank kuulutab välja Balti riikide ühise 2eurose mälestusmündi kujunduskonkursi

Postitatud:

31.01.2017

Eesti Pank kuulutab välja Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud 2eurose mälestusmündi kujunduskonkursi. Münt tähistab Eesti, Läti ja Leedu lähenevat juubelisünnipäeva ja jõuab ringlusse kõigis kolmes riigis korraga 2018. aasta alguses. Kujunduskonkursist oodatakse osa võtma nii üksikisikuid kui ka autorikollektiive. Mündi kujundus valitakse internetis toimuval rahvahääletusel.

2018. aasta alguses tähistavad Eesti, Läti ja Leedu Vabariik oma 100. aastapäeva. Väikesed Balti riigid on oma iseseisvuse kaitsmisel olnud järjepidevad ja asutasid 100 aastat tagasi lühikeste vahedega igaüks oma demokraatliku vaba riigi. Iseseisvus taastati 1990. aastate alguses. Eesti, Läti ja Leedu on seisnud ühiste väärtuste eest ning teinud koostööd oma sõltumatuse, vabaduse ja suveräänsuse säilitamise nimel. Koos välja antav 2eurone mälestusmünt tähistab Balti riikide ühist ajalugu, väärtusi ja koostöötahet ning meenutab neid väärtusi ka ülejäänud euroala inimestele.

Iga Balti riigi keskpank kutsub kokku oma žürii, kes valib esimeses voorus välja kaks kavandit, mis lähevad edasi teise vooru ehk rahvahääletusele. Esimese vooru tulemusi ei avalikustata. Rahvahääletus toimub internetis ja sellel osalevad iga riigi kaks võidukavandit anonüümselt. Veebihääletuse täpsed tingimused avaldatakse pärast seda, kui keskpangad on esmase valiku teinud.   

Kujunduskonkursile tuleb esitada vaid mündi rahvusliku külje kujundus. Kujunduskavand peab sisaldama kujunduselemente, mis võimaldavad üheselt aru saada, et münt on pühendatud kõigi kolme Balti riigi 100. aastapäeva sündmustele. Mündikavandi kohustuslikud elemendid on aastaarv 2018 ja tekst „Baltics“, mis asendatakse mündi emiteeritava riigi nimega (Eesti, Latvija, Lietuva). Samuti tuleb kujunduses kasutada 12 tähest moodustunud sõõri, mis ümbritseb täielikult liikmesriiki tähistavat kujundust. 12 tähte tuleb paigutada nii, nagu need on kujutatud tavalisel 2eurosel käibemündil. 

Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud 2eurose mälestusmündi kujunduskonkursi reglement ning žürii töökord

Nõuetekohaselt vormistatud kavandite esitamise lõpptähtaeg on 6. märts 2017 kell 12.00. Märgusõnaga tähistatud kavandid tuleb saata suletud ümbrikus Eesti Panka aadressil Mündižürii, Eesti Pank, Estonia pst 13, 15095 Tallinn.

Rahvahääletuse tulemused avaldatakse hiljemalt 30. juunil 2017. Teise vooru ehk rahvahääletusele pääsenud kavandi eest makstakse autoritasu 1000 eurot. Võidutöö eest makstakse pärast mündi emiteerimist autoritasu 1500 eurot. 

Eesti, Läti ja Leedu keskpank lasevad ühise 2eurose mälestusmündi ringlusse 2018. aasta alguses.


Lisateave:
Piret Luhakooder
Sularaha- ja taristuosakond
Tel: 668 0791
E-post: [email protected]  

Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]