Eesti Pank laseb 12. mail ringlusse rahvuslind suitsupääsukesele pühendatud 2eurosed

Postitatud:

04.05.2023

  • Münt lastakse pankade ja jaekaubanduse kaudu ringlusse 12. mail
  • Mündi tiraaž on 1 000 000
  • Mündikaartide tiraaž on 12 000 ja üks kaart maksab 12 eurot
  • Müntide ja mündikaartide müük algab 12. mail kl 11 Omniva e-poes. Eesti Panga muuseumipoest saab münte ja mündikaarte soetada alates 13. maist kella 11-st.

Eesti Pank laseb 12. mail, rahvusvahelise rändlindude päeva eel, ringlusse Eesti rahvussümbolite käibemündisarja kuuluva 2eurose, mis on pühendatud rahvuslind suitsupääsukesele. „Rahvuslinnule pühendatud mündiga soovime ühelt poolt väärtustada Eesti rahvuskultuuri sümboleid, aga ka nende igipõlist seost meie loodusega,“ rääkis Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve ning tõi välja, et kuna suitsupääsukeste arvukus on aastakümnete jooksul vähenenud, soovime selle mündiga kutsuda inimesi oma rahvuslindu rohkem märkama ning samas tuletada meelde, kui tähtis on meie kõigi panus keskkonnahoidu.

Rahvuslinnule pühendatud mündil on kujutatud hoogsalt üle Eestimaa lendavat suitsupääsukest ning taamal elektritraadil istumas kahte tema liigikaaslast. Mündil moodustuvad poolkaared ja diagonaalsed jooned rõhutavad liikumist, dünaamilisust ja voolujoonelisust.

Münte vermiti miljon tükki, millest 12 000 on BU (brilliant uncirculated, ringlemata kõrgläikega) kvaliteediga ja pakendatud meenetootena mündikaarti. Mündid vermiti Soome rahapajas. Erikujundusega 2eurosed pühendusmündid kehtivad ametliku maksevahendina kogu euroalal ja need lastakse ringlusse pankade ning jaekaubanduse vahendusel.

Mündikujunduse autor on Kaupo Kangro, kelle põhitööks on arhitektuurne projekteerimine. Kujundamisega tegeleb ta hobikorras ning on osalenud erinevatel kujundusvõistlustel, samuti mitmel varasemal Eesti Panga mündikujunduskonkursil.

Mündikaardi autor on Eesti kroonide kujundaja Vladimir Taiger.

12. mail toimunud pääsukesemündi esitluse fotod

Märkame rändlinde!

Iga maikuu teisel laupäeval ehk sel aastal 13. mail tähistatakse rahvusvahelist rändlindude päeva, mida Eesti Ornitoloogiaühing kutsub tähistama rändlindude vaatlemisega tornides. Linnuhuvilisi ootavad sellel päeval vaatlustornides üle Eesti ka juhendajad, kellega koos saab linde vaadelda, täiendada oma teadmisi piirkonna linnustikust ja veeta hommiku kevadises linnumelus. Ühtlasi selgub Eesti liigirikkaim vaatlustorn. Nimekirja tornidest, kus saab linde vaadelda koos juhendajaga, leiab Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt www.eoy.ee.

Mündimüük

  • Münditropse ja mündikaarte saab soetada alates 12. maist kella 11 Omniva e-poest
  • Eesti Panga muuseumipoest (Estonia pst 11) saab mündikaarti ja münti soetada alates 13. maist selle lahtiolekuaegadel (T-R kl 12-17 ja L kl 11-16). Muuseumipoega saab ühendust telefonil 6680 650
  • Omniva klienditeenindusega saab ühendust telefonil 661 6616 (tööpäeviti kell 9–20 ning nädalavahetustel ja riigipühadel kell 9–15) või e-posti aadressil [email protected]

Mis on pühendusmünt?

2eurosed pühendusmündid (commemorative coins) on ringlusse lastavad käibemündid, mille liikmesriiki tähistava ehk rahvusliku külje tavakujundus on asendatud erikujundusega, et jäädvustada mõnda rahvuslikku või üleeuroopalise tähtsusega sündmust või teemat. Mündid kehtivad seadusliku maksevahendina kogu euroalal. See tähendab, et neid võib kasutada ja tuleb vastu võtta nagu mis tahes muid euromünte.

Lisateave:
Viljar Rääsk
Kommunikatsioonijuht
Eesti Pank
527 5055
Meediapäringud: [email protected]

Rändlindude vaatluspäeva kontakt:
Eva-Liisa Orula
Eesti Ornitoloogiaühingu teavituskoordinaator
[email protected]
Tel 5342 2139