Eesti Pank laseb ringlusse soome-ugri erikujundusega 2eurose

Postitatud:

09.06.2021

  • Münt lastakse pankade ja jaekaubanduse kaudu ringlusse 16. juunil
  • Mündi tiraaž on 1 000 000
  • Mündikaartide tiraaž on 12 000 ja üks kaart maksab 10 eurot
  • Münte ja mündikaarte saab soetada alates 16. juunist kella 12 Omniva e-poes
  • Eesti Panga muuseumipood ja postkontorid münte ei müü

„Eesti Pank laseb seekord ringlusse ühe üsna erilise mündi. See on pühendatud meie kui rahva juurtele. Eestlased on osa soome-ugri rahvastest*, kellel on peale keele ja geneetilise pärandi väidetavalt ka sarnane maailmataju. See on väikeste, kuid tähendusrikaste sümbolitena jäädvustatud peagi ringlusse jõudvatele 2eurostele,“ ütles Eesti Panga president Madis Müller.

Uutel pühendusmüntidel on kujutatud Karjalas asuva Äänisjärve kiviaegsetelt kaljujoonistelt pärit päikese, põdra, jahimehe ja veelinnu kujutised. Äänisjärve kaljujoonised on esitatud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Mündi on kujundanud Al Paldrok ja Madis Põldsaar.

Erikujundusega 2eurosed käibemündid kehtivad ametliku maksevahendina kogu euroalal. Need jõuavad pankade ja jaekaubanduse vahendusel käibesse alates 16. juunist.

Münte vermiti miljon tükki, millest 12 000 on BU (brilliant uncirculated) kvaliteediga ja pakendatud meenetootena mündikaarti. Mündid vermiti Leedu rahapajas.

Pühendusmünti ja mündikaarti esitleb Eesti Panga president Madis Müller soome-ugri rahvaste VIII maailmakongressil Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

* Soome-ugri rahvaste esivanemad on pärit Uurali mägede piirkonnast. Riiklik iseseisvus on kolmel soome-ugri rahval: eestlastel, soomlastel ja ungarlastel. Euroopa Liit on põliseks elupaigaks ka mõnele väiksemale hõimurahvale, näiteks saamidele ja liivlastele. Paarkümmend soome-ugri rahvast elab Venemaal.

Mündimüük

  • Münditropse ja mündikaarte saab soetada alates 16. juunist kella 12 Omniva e-poes.
  • Korraga saab osta kuni viis mündikaarti ja 20 münditropsi.
  • Eesti Panga muuseumipood ja postkontorid münte ei müü.
  • Omniva klienditeenindusega saab ühendust telefonil 661 6616 või e-posti aadressil [email protected] tööpäeviti kell 9–20 ning nädalavahetustel ja riigipühadel kell 9–15.

Mündi autoritest

Võidutöö autor Al Paldrok käis mündil kujutatud sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames. Paldrok on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri erialal, lisaks õppinud Helsingi ja Oslo kunstiakadeemias. Ta on kontseptuaalse kunstiõppeasutuse Academia Non Grata üks rajaja ja üleilmse Non Grata kunstigrupi juhtfiguur.

Madis Põldsaar on enam kui kümneaastase kogemusega graafiline disainer, kes on spetsialiseerunud äriväärtusi ja isikupära esindavate logode ning brändi identiteedisüsteemide väljatöötamisele. Igapäevase töö kõrval oma disainiettevõttes Beaugeste on tema kirg vektorportreede loomine.

Mis on pühendusmünt?

2eurosed pühendusmündid (commemorative coins) on ringlusse lastavad käibemündid, mille liikmesriiki tähistava ehk rahvusliku külje tavakujundus on asendatud erikujundusega, et jäädvustada mõnda rahvuslikku või üleeuroopalise tähtsusega sündmust või teemat. Mündid kehtivad seadusliku maksevahendina kogu euroalal. See tähendab, et neid võib kasutada ja tuleb vastu võtta nagu mis tahes muid euromünte.

Lisateave:
Ingrid Schmuul
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 668 0965; 5697 9146
Meediapäringud [email protected]