FOTOD: Eesti Pank korraldas Pärnus õpilastele väitluse hinnatõusu teemal

Postitatud:

16.05.2019

Eesti Panga ja Eesti Väitlusseltsi koostöös toimus täna Pärnus Sütevaka Gümnaasiumis väitlus, kus koolinoored analüüsisid, kas hinnatõus on majandusele kasulik või kahjulik.

Eesti Panga asepresidendi Madis Mülleri sõnul oli debati eesmärk kutsuda koolinoori kaasa mõtlema ja aru saama sellest, kuidas majanduses hinnad kujunevad ja kuidas keskpank raha väärtust hoiab. „Inimestele üldiselt ei meeldi, kui hinnad tõusevad liiga kiiresti. See ei meeldi ka keskpangale. Eesti Panga üks olulisemaid eesmärke ongi tagada, et raha väärtus säiliks ja euroala hinnatõus oleks kontrolli all,“ selgitas Müller väitluse teemavalikut.

Pärnu väitlusklubi juhendaja Siim Ruuli sõnul on väitlus hästi oluline oskus, mille võiksid omandada kõik õpilased. „Paratamatult tuleb meil kõigil osata elus oma mõtteid põhjendada, aga ka kuulata ja mõelda, mida teistel öelda on. Eriti tähtis on see majandusteemade puhul, sest nii hinnad kui ka hinnatõus mõjutavad ju kõige otsesemalt igaühe elu,“ rääkis Ruul. Ta lisas, et samal ajal nõuavad need teemad rohkem süvenemist ja seoste mõistmist. „Tihti on majandusteemad õpilastele hirmutavad, sest kõik tundub nii keeruline. Eakaaslastest väitlejad aitavad teemat nende jaoks selgemaks teha.“

Pärnus Sütevaka Gümnaasiumis toimunud debati juhatasid sisse Eesti Panga asepresidendid Madis Müller ja Ülo Kaasik. Nad rääkisid sellest, miks keskpangad esialgu loodi ning kuidas keskpank rahapoliitikat kujundab ja milline on selle mõju inimestele. Seejärel esitasid oma argumendid hinnatõusu kasulikkuse ja kahjulikkuse kohta Sütevaka Gümnaasiumi õpilased Tom Suiste ja Kristjan Lossmaa 12. klassist, Karin Malm 11. klassist ja Ellinor Sutt 9. klassist.

Koolinoorte debatt teemal „Kas hinnatõus on majandusele kasulik või kahjulik?“

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Eesti Pank
668 0959, 5692 0930

[email protected]