Hinnad langevad uue aasta alguseni

Postitatud:

06.11.2020

Statistikaameti teatel vähenesid tarbijahinnad oktoobris eelmise aastaga võrreldes 1,5 protsenti. Nii energia, teenused kui ka tarbekaubad on aastaga odavnenud, samal ajal kui toiduained on jätkuvalt kallinenud.

Energiahinnad olid oktoobris mootorikütuste ja elektri odavnemise tõttu 9 protsenti madalamad kui mullu. Samas kallineb Eestis jätkuvalt soojusenergia, erinevalt näiteks Lätist ja Leedust, kus soojus odavnes juba septembris rohkem kui kümnendiku võrra. Kuigi mootorikütuste hinnad on alanenud aastaga 16 protsenti, on Eestis aset leidnud hinnalangus olnud väiksem kui naaberriikides.

Teenuste odavnemine oli oktoobris läbi aegade üks suuremaid, ulatudes ligi 2 protsendini. Koroonaviiruse teise laine tõttu on turismiteenuste hinnad läinud kiiresse langusse: hotellihinnad alanesid oktoobris aastavõrdluses 16 protsenti ja transporditeenuste hinnad olid 13 protsenti madalamad kui eelmisel aastal. Turistide vähesuse tõttu kannatavad tugevalt ka restoranid ja kohvikud, kuid nende hinnad pole sellel aastal eriti muutunud. Odavamate hindade varjuküljeks on tööpuuduse kasv ja palgalangus kriisist räsitud sektorites, sest ettevõtetele tekib surve vähendada tööjõukulusid.

Mõnevõrra langesid oktoobris ka tarbekaupade hinnad (0,5 protsenti), kuigi jaemüük on olnud tugev. Üks põhjus võib olla euro vahetuskursi tugevnemine kaubanduspartnerite valuutade suhtes.

Eesti Panga prognoosi kohaselt langevad tarbijahinnad tänavu 0,5 protsenti. 2021. aasta esimesel poolel hakkab hinnakasv siiski kiirenema ning 2021. aasta keskmine hinnakasv ulatub 0,6 protsendini. Eesti Pank avaldab uue majandusprognoosi 16. detsembril 2020.


Lisainfo:
Mart Siilivask
Tel: 668 0965
Mobiil: 5697 9146
E-post: [email protected]

Meediapäringud: [email protected]