Hinnakasvu veab endiselt energia kallinemine

Autori Lauri Matsulevitš pilt

Lauri Matsulevitš

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

07.09.2021

Augustis püsis hinnakasvu tempo juuli tasemel, aastaga kasvasid tarbijahinnad 5%.

Energiahindade kasv aeglustus veidi ja jäi aastavõrdluses 17% juurde, kuid andis siiski poole kogu hinnakasvust. Elektri börsihind tegi augustis uusi rekordeid ning on püsinud kõrgel ka septembri alguses. Nafta hind hakkas kiiremini kallinema 2020. aasta novembris, mis tähendab, et mõju tarbijahindade kallinemisele aastavõrdluses kestab veel mõnda aega.

Toiduainete hinnad kasvasid augustis eelmise aasta sama kuuga võrreldes 2%. Kuigi toiduainete kallinemise osakaal üldises hinnakasvus ei olnud suur, tunnetavad inimesed toiduainete hindade muutusi igapäevaselt poes käies vahetumalt. Seda ka põhjusel, et toiduained (sh alkohol ja tubakas) moodustavad suure osa – pisut alla kolmandiku – kogu tarbimiskulutustest.

Kui pandeemia ajal tuli pikemaajalisele üüriturule elamispindu, mis olid varem mõeldud lühiajaliseks üüriks, tõi see kaasa ka üürihindade languse. Suve algusest on aga üürihinnad taas tõusma hakanud ning augustis ulatus üürihindade aastakasv üle 13%. Teenustest on veel reisimise ja majutuse osakaal tarbimises hakanud taastuma, seetõttu jätkub ka nende teenuste hinnatõus kriisieelsele tasemele. Pakettreiside ja majutuse hinnad kasvasid augustis aastavõrdluses 20%.

Pandeemiast toibumine turgutab nõudlust kogu maailmas, kuid Eestis võib hinnataset lähikuudel ajutiselt mõjutada II pensionisambast välja võetud raha, mis jõudis tarbijateni septembri esimestel päevadel. Ostujõu hüppeline kasv langeb pandeemiast kiire taastumise ajale ja kuna kaupade kättesaadavust mõjutavad kohati tootmissisendite puudus ja tarnetõrked (elektroonika, autotööstus), siis võib see mõnedes tootegruppides ja teenuste tarbimises tuua kaasa täiendava, kuid mööduva hinnasurve.

Eesti Pank avaldab uue majandus-, sh hinnakasvu prognoosi 22. septembril.

Lisateave:
Ingrid Schmuul
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 668 0965, 5697 9146
Meediapäringud [email protected]