Inflatsiooni kiirenemine jätkub suveni

Autori Sulev Pert pilt

Sulev Pert

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

08.04.2021

Viimastele kuudele iseloomulik hinnakasvu kiirenemine jätkus märtsis. Tarbijahindade 1,1protsendilist tõusu mõjutas enim elektrihinna tõus (18% kallim kui eelmise aasta märtsis), mis andis koguinflatsioonist üle poole ehk 0,6 protsendipunkti. 

Märtsis oli hinnakasv Eestis veel väiksem kui euroalal keskmiselt, kus tarbijahindade aastakasv ulatus 1,3 protsendini. Euroala teiste riikidega võrreldes püsib Eestis nii üürihindade kui ka majutusteenuste hindade langus kiire, olles aastaga odavnenud vastavalt 9 ja 8 protsenti. Turismiteenustest kallinesid märtsis mõnevõrra pakettreisid ja lennupiletid.

Lähikuudel hakkab hinnakasvu tõukama nafta maailmaturuhindade suur kõikumine. Naftahind hakkas koroonakriisi alguses möödunud aasta teises kvartalis märkimisväärselt langema. Praeguseks on nafta hinnatase maailmaturul kerkinud ja kiirendab tarbijahindade aastakasvu. Kuna energiahindade osakaal on meie tarbijakorvis suurem kui euroala riikides keskmiselt (vastavalt 12 ja 9 protsenti), siis on ka naftahinna kõikumine Eestis tuntavam.

Eesti Panga prognoosi järgi kiireneb hinnakasv lähikuudel 2 protsendi lähedusse ja ületab sellega euroala keskmist hinnakasvu. Käesoleva aasta keskmiseks hinnakasvuks kujuneb keskpanga prognoosi järgi 1,6 protsenti.Eesti Panga kõneisikute pildid on Eesti Panga fotopangas.

Lisateave:
Ingrid Schmuul
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 668 0965, 5697 9146
Meediapäringud [email protected]