Inflatsioonitempot kujundavad endiselt energiahinnad

Postitatud:

05.04.2019

Statistikaameti teatel tõusid tarbijahinnad märtsis aastataguse ajaga võrreldes 2,3%. Hinnakasvu on viimastel kuudel aeglustanud elektri hinnatase, mis langes kahe kuuga 11%. Teiselt poolt on hinnakasvu kiirendanud mootorikütused, mis on samal ajal kallinenud 6%.

Kütusehindade muutused maailmaturul teevad inflatsiooni heitlikuks. Eelmise aasta neljandas kvartalis odavnes toornafta 30%, kuid 2019. aasta jooksul on selle hind uuesti tõusnud 17%. Mootorikütuste hinnatõusu on soodustanud ka euro vahetuskursi langus. Euroala majanduse olukorra kohta on laekunud halbu uudiseid, mis on kaasa toonud euro vahetuskursi nõrgenemise.

Kui heitlikud energiahinnad kõrvale jätta, on ülejäänud tarbijakorv kallinenud mõõdukalt. Kiire palgakasv paneb tõusma teenuste hinnad ja märtsis kallinesid kõige rohkem vabaajateenused. Teenuste kallinemist on aga tasakaalustanud tööstuskaupade soodsamad impordihinnad. Riided ja jalatsid on viimastel kuudel tänu sellele odavnenud.

Samal ajal kui Eestis tõusid hinnad 2,3%, oli euroala keskmine hinnakasv 1,4%. Eesti 2019. aasta keskmiseks inflatsiooniks prognoosib Eesti Pank 2,2%.


Lisateave:
Eva Vahur
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Tel: 668 0965, 533 00619