Käibesse jõuavad erikujundusega 2-eurosed mündid

Postitatud:

08.12.2015

  • Euroopa Liidu lipu 30. aastapäevale pühendatud 2-eurone mälestusmünt lastakse Eestis ringlusse 10. detsembril
  • Mälestusmünt on 2-eurone käibemünt, millel on erikujundus. ELi lipule pühendatud münt on euroala ühine mälestusmünt, mis tähendab, et selle lasevad ringlusse kõik euroala riigid
  • Mälestusmünti on esimest korda võimalik Eestis soetada ka kõrgemas, BU-kvaliteedis meenetootena.

10. detsembril laseb Eesti Pank ringlusse 2-eurose erikujundusega käibemündi, mis on pühendatud Euroopa Liidu lipu 30. aastapäevale.

Euroopa Liidu lipu aastapäevale pühendatud 2-eurone mälestusmünt on euroala ühine, mis tähendab, et selle lasevad ringlusse kõik euroala riigid. Eesti on viimaste euroala riikide seas, kes selle mälestusmündi ringlusse laseb.  

ELi lipu aastapäevale pühendatud erikujundusega 2-euroste müntide tiraaž on 350 000, millest meenetootena ja kõrgema kvaliteediga münte on 3500. Mündid on vermitud Leedu Rahapajas.

2-eurose mälestusmündiga meenetootes on münt kõrgema ehk BU-kvaliteediga (brilliant uncirculated, ringlemata ja kõrgläikega mündid) ja see on pakendatud kapslisse, mida ümbritseb teemakohane mündikaart. Meenetoodete tiraaž on 3500 ja ühe toote hind on 7 eurot.

Mälestusmünti on võimalik osta üksikult, tropsidena või meenetootena Eesti Panga muuseumipoest (Estonia pst 11) 10. detsembril alates kella 12.   

Juunis 2015 täitus 30 aastat Euroopa lipu vastuvõtmisest Euroopa Ülemkogus selle ametliku lipuna ning 60 aastat lipu vastuvõtmisest Euroopa Nõukogus.

Uue euromündi kujunduse valisid välja euroala elanikud e-hääletuse teel viie kavandi seast. Kavandid olid Euroopa Komisjoni korraldatud avalikule konkursile esitanud euroala riikide elanikud.

Kujunduse autor on Georgios Stamatopoulos Kreeka keskpangast.

2-eurose mälestusmündi rahvusliku külje kujundus on kõikidel euroala riikidel ühesugune, kuid emiteeritava riigi tähis ja servatekst on erinev. Eesti mälestusmündil on sõna „EESTI“ ning servatekstis sõna „EESTI“ püsti ja ümberpöördult. Juhime tähelepanu, et mündi servateksti tähtede ja sümbolite kõrgus on tehnilistel põhjustel veidi väiksem kui varasematel 2-eurostel käibemüntidel.

Mündi hind on selle nimiväärtus ehk kaks eurot. E-poest tellides palume tutvuda e-poe kasutamistingimustega.

Eesti Panga muuseum ja muuseumi pood on avatud teisipäevast reedeni kell 12–17 ja laupäeviti kell 11–16.


Mis on mälestusmündid?

Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus, kuid mis on mõeldud kasutuseks eelkõige mälestuseseme ja kogumisobjektina. Erikujundusega münt tähistab mõnd kohalikku või Euroopa tähtsündmust. Mälestusmünt on alati 2-eurone, teisi münte erikujundusega ei tehta. Iga liikmesriik võib erikujundusega 2-eurose ringlusse lasta kord aastas ja see kehtib kogu euroalal.

Kord aastas võivad euroala riigid välja lasta ühe ühise mälestusmündi. Eurot kasutavad riigid on varem välja andnud ühise rahvusliku või riigiküljega mälestusmünte kolmel korral: Euroopa Liidu 50. aastapäeva tähistamiseks 2007. aastal, majandus- ja rahaliidu 10. aastapäeva tähistamiseks 2009. aastal ning eurosularaha kasutuselevõtu 10. aastapäeva puhul 2012. aastal. Viimase mündi on emiteerinud ka Eesti Pank.

7. jaanuaril 2016 jõuab ringlusse ka Eesti esimene erikujundusega 2-eurone mälestusmünt, mis on pühendatud Paul Kerese 100. aastapäevale. Täpsem info avaldatakse Eesti Panga veebilehel.

Lisainfot mälestusmüntide kohta saab Euroopa Keskpanga veebilehelt.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post:[email protected]