Keskpank soovitab keskenduda kriisi mõju vahetule leevendamisele

Postitatud:

31.03.2020

Teisipäeval Riigikogu rahanduskomisjoni istungil osalenud Eesti Panga presidendi Madis Mülleri hinnangul on hetkel oluline keskenduda majanduse toetamisel sammudele, mis aitavad vahetult toetada inimesi ja ettevõtteid kriisiga toimetulemisel.

Mülleri sõnul on oluline keskenduda lühiajalise ja kõige pakilisema toetuse andmisele. “Majandust saab teoreetiliselt toetada väga erineval moel. Aga kontrollküsimus valikute tegemisel on, kas see aitab kohe ja praegu? Praegu on A ja O toetada inimesi ja ettevõtteid selles, et nad kriisiperioodil hakkama saaksid,” ütles Madis Müller.

„Me ei tea, kaua piirangud võivad kesta, aga teame, et suur osa inimesi ja ettevõtteid on saanud tugevalt pihta. Seetõttu on äärmiselt oluline praegu keskenduda sellistele majanduse toetamise sammudele, mida saab kiirelt astuda ja mis mõjuvad kiirelt. Majanduse kriisijärgsele taastamisele suunatud täiendava valitsuse toe vajadus ja sisu sõltub aga juba piirangute kestvusest, mida me täna ei tea. Seetõttu ei ole mõistlik pikema vinnaga otsuseid praegu kiirustades langetada,“ lausus Müller.

Eesti Panga president lisas, et toetuse andmisel võiks kriteeriumiks olla, et toetus on hästi sihitud ja ajutine, nii et kriisi taandudes saaks majandus jälle normaalselt toimima hakata. Samuti oleks tema hinnangul sobilik, kui kriisiperioodi toetustel oleks võimalikult laiapõhjaline ühiskondlik toetus.

Mülleri soovitused tuginevad majandusstsenaariumitele, mida Eesti Pank tutvustas 25. märtsil. Kui eriolukorrast tulenevad piirangud leevenevad näiteks mai alguses, võib Eesti majandus kahaneda 6%. Kui olukord leeveneb näiteks augusti alguses, võib Eesti majandus kahaneda 14%.


Lisateave:
Viljar Rääsk
Kommunikatsioonijuht
Eesti Pank
6680 745, 5275 055
[email protected]
Meediapäringud: [email protected]