Keskpank toob müüki ajaloolised krooni meenemündid

Postitatud:

15.06.2022

Kroonireformi 30. juubeli puhul toob Eesti Pank müügile krooni meenemündid, millest osa müük oli vahepeal lõppenud. Haruldasemad meenemündid paneb keskpank müüki oksjoni vormis ja ülejäänud on müügil Omniva e-poes.

Mündihuvilised saavad hakata ostma perioodil 1992-2010 välja antud Eesti krooni meenemünte kolmapäeval alates kella 12st. Mõned krooni meenemündid on olnud müügis kogu aeg, aga osa münte olid vahepealsetel aastatel ajaloolise varuna hoiul keskpanga hoidlates. Nüüdsest on keskpank hinnanud, et ajaloo tarvis on vaja säilitada väiksemat mündivaru ja seega on võimalik pakkuda osa münte mündihuvilistele ostmiseks.

Mündihuvilised saavad näiteks osta 1992. aastal vermitud kolme pääsukesega hõbemünti, mis tähistas Eesti krooni käibeletulekut või Eesti Rahva Muuseumi 100. aastapäeva auks vermitud kodarraha kujulist münti. Kodarraha on haruldane ehtetüüp, mida kanti Eestis juba muinasajal ning seda peetakse kandjale kaitset ja õnne toovaks. Lisaks tuleb müüki mitmeid Eesti Vabariigile, Eesti sportlastele ja tähtpäevadele pühendatud münte.

Müük, sh esimesed oksjonid algavad kolmapäeval kell 12:

Lisaks tuleb rahareformi juubeli eritootena alates 21. juunist müüki ka miniatuurne kuldplaat hinnaga. Kuldplaat kaalub 3,11 grammi ja maksab 250 eurot. Kuldplaat on müügis ainult kohapeal Eesti Panga muuseumipoes.

Sel aastal tähistab Eesti Pank 30 aasta möödumist rahareformist. 1992. aasta 20. juunil hakkas Eestis kehtima Eesti kroon, mis oli riigis ametlikuks maksevahendiks kuni euro kasutuselevõtuni 2011. aastal. Aastatel 1992-2010 andis Eesti Pank välja 17 hõbedast, 8 kullast ning ühe plaatinast meenemündi. Meenemündid on vermitud väärismetallidest ning paljud neist müntidest on tänaseks oma väärtust kasvatanud, kandes edasi Eesti ühiskonnale olulisi sündmusi ja rahvuskultuuri.

NB! Alates 1. juulist 2022 lisandub kõikidele Eesti Panga meenemüntidele ja numismaatilistele toodetele käibemaks. Käibemündid ja kullast tooted jäävad käibemaksuvabaks.