Kinnisvara hinnatõus on suurendanud keskmist eluasemelaenu summat

Autori Gaili Grüning pilt

Gaili Grüning

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

26.05.2022

Majapidamiste nõudlus eluasemelaenude järele püsib suur. Aprillis väljastasid pangad eluasemelaene 168 miljoni euro väärtuses ja pankade eluasemelaenuportfell suurenes aastaga 10%. Venemaa sõda Ukrainas muutis siinsed majapidamised laenamise suhtes esialgu ettevaatlikumaks, ent laenunõudlus taastus küllaltki kiiresti. Aprillis väljastati eluasemelaene eelmise aasta sügisega võrreldes vähem, kuid eelmise kevadega võrreldes siiski rohkem. Eluasemeturg on endiselt aktiivne ja ka hinnakasv on jätkunud. Keskmine välja makstud eluasemelaenu summa oli aprillis aasta varasemaga võrreldes 12% suurem, peegeldades hindade kasvu kinnisvaraturul. Jätkunud nõudlust on toetanud majapidamistele kogunenud säästud ja tugev sissetulekute kasv.

Aprillis liisisid majapidamised autosid kokku sama suures mahus kui aasta varem ehk ligikaudu 32 miljoni euro eest. Liisingulepingute arv on siiski veidi kahanenud, jäädes alla ka viiruse-eelse perioodi kevadkuudele. Kui varem sõlmiti liisingulepinguid uute ja kasutatud autode soetamiseks võrdses mahus, siis viimasel kahel aastal on eraisikutega sõlmitud lepingutest ligi kaks kolmandikku seotud kasutatud autodega. Uute autode piiratud pakkumine tõstab hinda ja suurendab nende keskmist liisingusummat.

Selle aasta esimeses kvartalis võeti pankadest ja muude krediidiandjate juurest tarbimislaenu kokku ligi 200 miljoni euro väärtuses. Seda on 25 miljonit rohkem kui aasta varem. Aprillis väljastasid pangad tarbimisega seotud laene kokku 87 miljonit eurot ehk ligikaudu sama palju kui aasta varem. See näitab, et seni ei ole üldine kindlustunde vähenemine ega hindade tõus tarbimislaenude nõudlust oluliselt kahandanud.

Pangalaenude hind on majapidamistele järjest soodsamaks kujunenud. Uute tagatistega eluasemelaenude keskmine intressimäär püsis aprillis nii nagu märtsikuus rekordmadal ehk 1,9%. Aasta tagasi samal ajal oli see 2,0%. Kuu jooksul majapidamistega sõlmitud autoliisingu lepingute keskmine intressimäär oli 2,4%, aasta varem aga 2,5%. Majapidamistele tähendab madalam intressimäär väiksemaid laenuteeninduskulusid. Teisalt sisaldab praegune keskmine intressimäär peamiselt vaid pankade intressimarginaali ja arvestada tuleks ka intressimäära võimaliku tõusuga tulevikus.

 

NB! Eesti Pank avaldas täna oma kodulehel ka krediidiasutuste ja liisinguettevõtete statistika aprilli kohta. Statistikateates kirjeldatakse krediidiasutuste ja liisinguettevõtete statistika (varade maht ja struktuur, antud laenud ja liisingud, kaasatud hoiused, laenude ja liisingute intressimäärad jne) peamisi muutusi. Statistikateade on majanduspoliitilistest avaldustest sõltumatu ja esitatakse neist eraldi.

Eesti Panga kõneisikute pildid on Eesti Panga fotopangas.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 5692 0930
Meediapäringud [email protected]