Korduma kippuvad küsimused ümardamisreegli kohta
Riigikogu on kiitnud heaks seadusemuudatuse, mille järgi hakatakse alates 1. jaanuarist 2025 müügikohtades ostukorvi lõpphinda ümardama lähima 5 sendini. Järgnevalt on välja toodud, kuidas ümardamisreeglit Eestis rakendatakse.
1. Miks üldse sularahamakseid ümardada?
1- ja 2sendiseid toota ja käidelda on kulukas, pealegi koormab see loodust. Kuna nende eest saab vähe osta, ei kasutata neid maksmisel peaaegu üldse. Seetõttu jäävad väikesed sendid kasutult seisma ega jõua tagasi ringlusse. Poodides on aga pisisente vaja, et anda kliendile täpne vahetusraha – just sel põhjusel on neid pidevalt juurde vermitud. Kui kehtestame ümardamisreegli, pole vaja enam uusi 1- ja 2sendiseid toota.
2. Mida ümardamisreegel tähendab?
Ümardamisreegel tähendab seda, et kui klient maksab poes sularahaga, peab müüja ümardama kogu ostukorvi (mitte eraldi iga toote) hinna üles- või allapoole lähima 5 sendini. Selle tulemusel on sularahas makstes ostukorv kuni 2 senti kallim või odavam.
Ümardamisreegel kehtib ka ostetud kauba või osutatud teenuse eest makstud raha tagastamisel sularahas.
Ostusumma, mis lõpeb 1, 2, 6 või 7 eurosendiga, ümardatakse allapoole, ning summa, mis lõpeb 3, 4, 8 või 9 eurosendiga, ümardatakse ülespoole. Juhul kui ostja saab valida, millist maksevahendit ta kasutab, saab ta ühtlasi valida ka seda, kas ostusummat ümardatakse (sularahamakse) või mitte (muu paberkandjal või elektrooniline makse).
Kui ostukorvis on neli toodet hinnaga 2,28 eurot, 15,32 eurot, 11,99 eurot ja 1,17 eurot ning ostja soovib tasuda sularahas, siis ühegi üksiku toote hinda ei ümardata. Küll aga ümardatakse kassas ostukorvi koguhinda: see langeb 30,76 eurolt 30,75 eurole. Kaardiga maksja tasub ostu eest ikka 30,76 eurot.
Kui ostukorvis on ainult üks toode hinnaga 2,28 eurot ja ostja soovib tasuda sularahas, siis ümardatakse kassas ostukorvi maksumus 2,30 eurole. Kaardiga maksja tasub ostu eest ikka 2,28 eurot.
3. Kes peavad ümardamisreeglit rakendama?
Kui klient maksab füüsilises müügikohas sularahaga, peab kaupleja või ettevõtja ümardama kogu ostukorvi (mitte eraldi iga toote või teenuse) hinna üles- või allapoole lähima 5 sendini.
Lõpphinna ümardamise kohustus kohaldub ettevõtjale võlaõigusseaduse ja kauplejale tarbijakaitseseaduse alusel nii füüsilisele kui ka juriidilisele isikule. Avalik-õiguslik juriidiline isik on kauplejaks juhul, kui ta tegutseb eraõiguslikus suhtes eesmärgil, mis on seotud tema majandus- või kutsetegevusega.
4. Kas 1- ja 2sendistega ei saa pärast ümardamisreegli kehtestamist enam maksta?
Maksta saab ikka, sest kõik vääringud on euroalal ametlikud maksevahendid. Tuleb aga meeles pidada, et kaupmees on kohustatud vastu võtma korraga kuni 50 kehtivat käibemünti sõltumata nende väärtusest. Täielikult saab 1- ja 2sendised käibelt kõrvaldada vaid Euroopa Liidu tasemel tehtud otsusega ja sellist plaani praegu pole.
5. Kas vahetusrahana enam 1- ja 2sendiseid tagasi ei saa?
Ümardamisreeglit rakendatakse ostukorvi lõpphinnale, mis ümardatakse matemaatiliselt lähima viie sendini, kui ostja tasub sularahas. Ümardamise algusperioodil,võib paratamatult juhtuda, et vahetusraha on siiski väiksem kui 5 senti ning ostjale tuleb anda vahetusraha ka 1- ja 2sendistes müntides. See on aga ajutine, kuna pärast ümardamisreegli rakendamist väheneb aja jooksul 1- ja 2sendiste hulk raharingluses. 1- ja 2sendised jäävad seaduslikuks maksevahendiks ka edaspidi nii ostude eest tasumisel kui ka vahetusrahana.
Klient tasub 1,05 eurose ostukorvi eest 1eurose mündi ja 10sendisega. Kaupmees peab vahetusrahana andma tagasi viis senti. Kui tal 5sendist münti ei ole, võib seda teha näiteks kahe 2sendise ja ühe 1sendise mündiga.
Varem ümardamisreegli kehtestanud riikide kogemus on, et 1- ja 2sendiste müntide arv ringluses väheneb pärast ümardamisreegli rakendamist märkimisväärselt. Ka on riikide senised kogemused näidanud, et kaupmeestel ei ole olnud vahetusraha jaoks vaja eraldi pisisentide varu hoida.
Ümardamisreegli rakendumise järel võib tekkida erijuhtumeid, kus kaupmehel ei ole piisavalt väikest vahetusraha. Sel juhul lepivad kaupmees ja klient kokku, mis lahendus mõlemale sobiks (nt kaardimakse). Kui kokkuleppele ei jõuta, siis jääb tehing tegemata.
Klient tasub 1,05 eurose ostukorvi eest 1eurose mündi ja kolme kahesendise mündiga ehk annab kokku 1,06 eurot. Kaupmees peaks vahetusrahana andma tagasi ühe sendi. Kui tal 1sendist münti ei ole, siis tuleb kaupmehel ja kliendil jõuda kokkuleppele. Kokkuleppe võib näiteks olla selles, et ost tehakse kaardimaksega ja ilma ümardamiseta või klient loobub 1 sendi tagasisaamisest või kaupmees on nõus väiksema summaga. Kui kokkuleppele ei jõuta, siis jääb tehing tegemata.
6. Kas kaupmehed ei tohi siis enam kehtestada 9ga lõppevaid hindu, näiteks 3,99 eurot?
Tohivad ikka, sest ümardatakse vaid kogu ostukorvi hinda, mitte üksikute toodete hinda – ja ainult siis, kui ostja soovib tasuda sularahas. Ümardamisreegli kehtestamine ei piira kauba või teenuse hinna määramist ja avaldamist sendi täpsusega. Ostukorvi hinda ei ümardata, kui ostja teeb näiteks kaardimakse.
7. Kuidas toimib ümardamisreegel siis, kui ostja maksab ühe osa ostukorvi summast sularahas ja teise osa muu maksevahendiga?
Kui kauba või teenuse eest makstakse nii sularahas kui ka muu maksevahendiga (nt maksekaardi, kinkekaardi, vautšeri või mobiilse viipemaksega), siis ümardatakse ainult sularahas makstav summa ja seda siis, kui sularahas makstakse viimasena. Ümardamisele kuulub ostukorvi lõpphind.
Ostukorvi summa on 28,44 eurot.
Ostja soovib tasuda 20,32 eurot sularahas ja ülejäänud summa maksekaardiga. Sularahas makstavat summat 20,32 eurot ei ümardata. 20,32 euro suurune sularahamakse lahutatakse lõplikult summast: 28,44 eurot – 20,32 eurot = 8,12 eurot. Ostja maksab 8,12 eurot maksekaardiga ja ümardamist ei rakendata.
Vastupidisel juhul tasutakse esmalt 8,12 eurot maksekaardiga ja seejärel 20,32 eurot sularahas. Sellisel juhul rakendatakse ümardamist ja sularahas tuleb tasuda 20,30 eurot.
8. Kuidas toimib ümardamisreegel, kui ostja maksab osa ostukorvi summast lojaalsus-, kliendi-, boonuspunktide või muu taolisega?
Ümardamisele kuulub ainult sularahas makstav osa. Lojaalsus-, kliendi-, boonuspunktide või muul viisil tehtav makse ei ole sularahamakse ja see arvestatakse ostukorvi lõppsummast maha enne sularaha või muu maksevahendiga tasumist.
Ostukorvi summa on 28,44 eurot. Ostja soovib tasuda kliendipunktidega väärtuses 1,12 eurot. Tasuda jääb veel 27,32 eurot. Kui tasutakse sularahas, on ostukorvi ümardatud lõppsumma 27,30 eurot ja muu maksevahendi kasutamisel 27,32 eurot.
9. Kas on ka olukordi, kus ümardamisreegel ei kehti?
Tasutavat lõpphinda ei ümardata, kui maksmiseks kasutatakse muud maksevahendit kui sularaha või kui ostukorvi lõpphind on väiksem kui 3 eurosenti.
Kui ostukorvi maksumus on 0,01 eurot või 0,02 eurot, ei ümardata seda nullini, vaid tasutakse täpne summa nii sularahas kui ka muu maksevahendiga makstes.
Ümardamine ei kohaldu ka järgmistel juhtudel*:
- sularaha sissemaksed ja väljamaksed (sh mündivahetusmasinad)
- e-poodide tooted ja teenused, v.a kui kauba või teenuse eest tasutakse sularahas selle üleandmisel
- valuutavahetus
- ülekanded sularahas või ülekanded sularahas vastuvõtmiseks
- rahasiirded
- kõik tööga seotud tasud (põhipalk, muutuvpalk, lisatasud, preemiad jt)
- pensionid ning kõik sotsiaalkindlustushüvitised ja -toetused
- riiklikud ja kohalikud maksud, lõivud ja trahvid
*juhul, kui makse eest rakenduvad eraldi teenustasud, siis nende tasumisel sularahas tuleb rakendada ümardamisreeglit
10. Kas tarbija võib nõuda, et ümardamisreeglit ei rakendataks?
Ei, sularahaga makstes ei saa seda nõuda. Sularahaga maksmisel on reegel kohustuslik kõikidele. Seda ka juhul, kui tarbijal on olemas täpne summa. Küll aga on tarbijal võimalus valida mõni muu makseviis (nt kaardimakse või ülekanne, boonuspunktid jne), millele reegel ei rakendu.
Ostukorvi lõppsumma on 1,08 eurot. Klient peab sularahas tasuma 1,10 eurot ka juhul, kui tal on olemas täpselt 1,08 eurot. Muu maksevahendiga tasudes maksab ta 1,08 eurot.
11. Kas kaupmees võib ümardamisreegli järgimisest keelduda?
Ei, alates 1. jaanuarist 2025 on sularahamaksete puhul ümardamisreegli järgimine füüsilises müügikohas kõikidele kaupmeestele kohustuslik. Kõige väiksema nimiväärtusega vahetusraha on 5sendine.
Seaduse järgi teeb riiklikku järelevalvet reegli täitmise üle tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet.
12. Kas kaupmees võib endiselt määrata maksevahendite kasutamise järjekorra, kui klient soovib tasuda nii sularahas kui ka muu maksevahendiga?
Jah, ümardamisreegli kehtestamine seda küsimust ei reguleeri.
13. Kuidas arveldatakse pandipakendi tagatisrahaga?
Pandipakendi tagastamise eest tasu väljamaksmisel sularahas rakendatakse ümardamisreeglit.
Kliendi pandipakendi tagatisraha summa on 1,12 eurot.
a) Kui klient soovib lunastada ainult tagatisraha tšeki, siis sularahas tehtav väljamakse ümardatakse 1,10 eurole, ja kui tagastatakse muule maksevahendile, saab klient 1,12 eurot.
b) Kui pandipakendi tagatisraha kasutatakse ühe osana ostukorvi eest tasumisel, siis võetakse tagatisraha summa maha ostukorvi lõppmaksumusest enne sularaha või mõne muu maksevahendiga tasumist. Kui ostukorvi lõppmaksumus on 5,30 eurot, siis sealt arvutatakse maha pandipakendi tagatisraha 1,12 eurot ning alles jääva 4,18 eurot tasub klient kokkulepitud viisil.
c) Kui klient maksab ostukorvi eest pandipakendi tagatisrahaga ja ostukorvi lõppmaksumus on väiksem kui tagatisraha väärtus, siis tuleb kassiiril sularahas tagasi antava tagatisraha väljamakse summa ümardada. Kui ostukorvi lõppmaksumus on 1,00 eurot, siis klient saab tasuda selle eest pandipakendi tagatisrahaga. Alles jääv 0,12 eurot makstakse kliendile sularahamakse puhul ümardatult (0,10 eurot). Muule maksevahendile tasudes on summa ikka 0,12 eurot.
14. Kas ostetud kauba või osutatud teenuse eest makstud raha tagastamisel on kaupmehel endiselt õigus määrata, millise maksevahendiga tagastamise eest tasutakse?
Ümardamisreegli kehtestamine seda ei reguleeri. Lepingutingimuste kokkuleppimist ümardamisreegel ei käsitle. Kui kaupleja on teavitanud ostjat kauba või osutatud teenuse eest makstud raha tagastamise viisist ja ostja nõustub kaupleja tingimustega, on nad makseviisis kokku leppinud.
15. Kuidas toimib ümardamisreegel ostetud kauba või osutatud teenuse eest makstud raha tagastamisel, kui selle eest maksti sularahas ja ka tagastamine toimub sularahas?
Ostetud kauba tagastamisel ja osutatud teenuse eest makstud raha tagastamisel rakendub ümardamisreegel juhul, kui ostetud kauba või teenuse eest maksti sularahas ja raha tagastatakse sularahas. Tagastamisel 1- ja 2sendiseid käibemünte ei kasutata. Kui tagastatakse erineva hinnaga tooteid sisaldanud ostukorv, ümardatakse kogu ostukorvi hinda. Kui sellest ostukorvist tagastatakse näiteks ainult üks toode, siis tuleb ümardada selle üksiktoote hinda. Kui sellest ostukorvist tagastatakse mitu toodet, siis tuleb ümardada nendest üksiktoodetest moodustunud ostukorvi lõpphinda. Nii ka juhul, kui sularahas tasudes ei kuulunud lõppsumma ümardamisele. Sama kehtib ka teenuste puhul.
Ostja tasus ostukorvi eest ümardatult 30,75 eurot, milles oli neli toodet hinnaga 2,28 eurot, 15,32 eurot, 11,99 eurot ja 1,17 eurot.
a) Ostjale tagastatakse kogu ostukorvi eest sularahas 30,75 eurot.
b) Ostja soovib tagastada toote, mille hind oli 2,28 eurot. Sellisel juhul hind ümardatakse ja ostja saab sularahas tagasi 2,30 eurot.
c) Ostja soovib tagastada tooted, mille hinnad olid 2,28 eurot ja 11,99 eurot. Nende toodete hinnad liidetakse ja ümardatakse ostukorvi maksumus 14,27 eurolt 14,25 eurole. Ostja saab sularahas tagasi 14,25 eurot.
16. Kuidas toimib ümardamisreegel ostetud kauba või osutatud teenuse eest makstud raha tagastamisel, kui selle eest maksti muu maksevahendiga kui sularaha ja tagastamine toimub muule maksevahendile?
Ostetud kauba tagastamisel ja osutatud teenuse eest makstud raha tagastamisel, mille eest tasuti muu maksevahendiga kui sularaha, ei rakendu ümardamisreegel juhul, kui ostetud kauba või teenuse raha tagastatakse muule maksevahendile.
17. Kuidas toimib ümardamisreegel ostetud kauba või osutatud teenuse eest makstud raha tagastamisel, kui selle eest maksti muu maksevahendiga kui sularaha ja tagastamine toimub sularahas?
Kui ostetud kauba või osutatud teenuse eest tasuti muu maksevahendiga kui sularaha, aga tagastamisel lepivad pooled kokku sularahamakses, siis rakendatakse samuti ümardamisreeglit. Tagastamisel 1- ja 2sendiseid ei kasutata.
Ostja tasus ostukorvi eest muu maksevahendiga 30,76 eurot, milles oli neli toodet hinnaga 2,28 eurot, 15,32 eurot, 11,99 eurot ja 1,17 eurot.
a) Sularahas tagastatakse ostjale kogu ostukorvi eest 30,75 eurot.
b) Ostja soovib tagastada toote, mille hind oli 2,28 eurot. Sellisel juhul saab ostja sularahas tagasi ümardatult 2,30 eurot.
c) Ostja soovib tagastada tooted, mille hinnad olid 2,28 eurot ja 11,99 eurot. Nende toodete hinnad liidetakse ja ümardatakse ostukorvi maksumus 14,27 eurolt 14,25 eurole. Ostja saab sularahas tagasi 14,25 eurot.
18. Kuidas toimib ümardamisreegel ostetud kauba või osutatud teenuse eest makstud raha tagastamisel, kui selle eest maksti nii sularahas kui ka muu maksevahendiga?
Nn kombineeritud maksete puhul ei ole oluline, milline oli maksevahendite kasutamise järjekord ostetud kauba või osutatud teenuse eest tasumisel, vaid ainult tagastamisel valitud makseviis ja nende järjekord. Ümardamisreeglit rakendatakse juhul, kui ostetud kauba või osutatud teenuse eest makstud summa tagastatakse sularahas.
Tagastatavat lõpphinda ei ümardata, kui tagastamine toimub muule maksevahendile või kui ostukorvi maksumus on väiksem kui kolm senti. Tagastamisel 1- ja 2sendiseid käibemünte ei kasutata.
Näited
Ostukorvi maksumus oli 28,44 eurot, mille eest tasus ostja esimesena sularahas 20,32 eurot ja ülejäänud summa 8,12 eurot muu maksevahendiga või esimesena 8,12 eurot muu maksevahendiga ja viimasena sularahas ümardatult 20,30 eurot.
a) Tagastamine toimub ainult muule maksevahendile.
a. Ostjale tagastatakse kogu ostukorvi eest tasutud summa 28,44 eurot muule maksevahendile.
b. Ostja soovib tagastada toote, mille hind oli 2,28 eurot. Ostjale tagastatakse 2,28 eurot muule maksevahendile.
c. Ostja soovib tagastada tooted, mille hind oli 2,28 eurot ja 11,99 eurot. Ostjale tagastatakse 14,27 eurot muule maksevahendile.
b) Tagastamine toimub ainult sularahas.
a. Ostjale tagastatakse kogu ostukorvi eest tasutud summa ümardatult 28,45 eurot sularahas.
b. Ostja soovib tagastada toote, mille hind oli 2,28 eurot. Ostjale tagastatakse summa ümardatult 2,30 eurot sularahas.
c. Ostja soovib tagastada tooted, mille hind oli 2,28 eurot ja 11,99 eurot. Ostjale tagastatakse summa ümardatult 14,25 eurot sularahas.
c) Tagastamine toimub nii sularahas kui ka muule maksevahendile.
a. Näiteks võib ostja kogu ostukorvi eest saada tagasi 20,30 eurot sularahas ja 8,14 eurot muule maksevahendile.
b. Ostja soovib tagastada toote, mille hind oli 2,28 eurot. Näiteks võib ostja saada tagasi 2,00 eurot sularahas ja 0,28 eurot muule maksevahendile.
c. Ostja soovib tagastada tooted, mille hind oli 2,28 eurot ja 11,99 eurot. Nende toodete hinnad liidetakse ja ostukorvi maksumus on 14,27 eurot. Näiteks võib ostja saada tagasi 10,25 eurot sularahas ja 4,02 eurot muule maksevahendile.
Ostukorvi maksumus oli väiksem kui kolm senti.
a) Ostukorvi eest tasuti 0,02 eurot ainult sularahas.
a. Poolte kokkuleppel toimub kogu ostukorvi eest 0,02 euro tagastus muule maksevahendile.
b. Ostja soovib tagastada toote, mille hind oli 0,01 eurot. Poolte kokkuleppel toimub 0,01 euro tagastus muule maksevahendile.
c. Ostja soovib tagastada tooted/teenused, mille hind oli kokku 0,01 eurot. Poolte kokkuleppel toimub 0,01 euro tagastus muule maksevahendile.
b) Ostukorvi eest tasuti 0,02 eurot ainult muu maksevahendiga.
a. Ostjale tagastatakse kogu ostukorvi eest muule maksevahendile 0,02 eurot.
b. Ostja soovib tagastada toote, mille hind oli 0,01 eurot. Ostjale tagastatakse muule maksevahendile 0,01 eurot.
c. Ostja soovib tagastada tooted/teenused, mille hind oli kokku 0,01 eurot. Ostjale tagastatakse muule maksevahendile 0,01 eurot.
c) Ostukorvi eest hinnaga 0,02 eurot tasuti nii sularahas kui ka muu maksevahendiga (ükskõik mis järjekorras).
a. Ostjale tagastatakse kogu ostukorvi eest muule maksevahendile 0,02 eurot.
b. Ostja soovib tagastada toote, mille hind oli 0,01 eurot. Ostjale tagastatakse muule maksevahendile 0,01 eurot.
c. Ostja soovib tagastada tooted/teenused, mille hind oli kokku 0,01 eurot. Ostjale tagastatakse muule maksevahendile 0,01 eurot.
19. Kas ümardamisreeglit rakendatakse arve sularahas tasumisel?
Jah, kui kaupade või teenuste eest tasutakse sularahas, ümardatakse arve kogusumma.
20. Kas ümardamisreeglit rakendatakse edasimüügiks ostetud kaupade või teenuste ostmisel?
Jah, samasugune ümardamisreegel kehtib nii kaupade ja teenuste ostmisel kui ka müümisel, see tähendab, et kui makse tehakse sularahas, siis summad ümardatakse.
21. Kas ümardamisreeglit rakendatakse ka sõidujagamisteenuse eest sularahas tasumise puhul?
Jah, samasugune ümardamisreegel kehtib ka sõidujagamisteenuse eest sularahas tasumisel. Ümardamine ei kehti muu maksevahendiga tasumise puhul.
22. Kuidas toimida sigarettide jaehinna ümardamisel?
Kui klient soovib osta ühe sigaretipaki ja tasuda sularahas, siis tuleb see summa ümardada nii, nagu seadus ette näeb. Ümardamisreegli rakendamine ei mõjuta aktsiisi tasumist, sest tegemist ei ole olukorraga, kus kaupmees müüb seda kallimalt, kui seadus lubab. Maksumärgistus tootel tõendab aktsiisi maksmist.
2025. aastal muutub tubakatoodete maksumärgi kujundus, mis tähendab, et uutel maksumärkidel on hinnad nõuetele vastavalt 5sendise täpsusega. Kui 2025. aasta kolme esimese kuu jooksul ümardamise vajadust peaks tekkima (nn vana maksumärgisega), tuleb seda teha. Uutele maksumärkidele üleminek kestab kolm kuud ehk vana maksumärgiga toodete müük on lubatud kuni 31. märtsini 2025. Ettevõtjatel on võimalus juba praegu tellida sigarettide maksumärke, millele trükitakse jaehind 0,05 euro täpsusega. Vastavalt alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse § 62 lõikele 3 peab 2024. aastast tarbimisse lubatud sigarite ja sigarillode jaehind olema vähemalt 0,10 euro täpsusega. 2023. aasta andmetel on sigarettide hinnad üldiselt kas viie- või kümnesendi täpsusega, vaid ühel juhul esines hind 7 eurosendi täpsusega. Ka sigarite ja sigarillode hinnad on üldiselt kas viie või kümne sendi täpsusega.
23. Kuidas toimida ravimite müügil?
Ravimite müümisel rakendub ümardamisreegel samamoodi nagu teiste toodete ja teenuste müümisel. Ümardada tuleb ostukorvi lõpphind ja ainult sularahamakse korral. Ümardamisreegli kehtestamine ei muuda kuidagi ravimite juurdehindluse ega hinna piirmääraga seonduvat.
24. Kas ümardamisreegli rakendamine mõjutab käibemaksuarvestust?
Ümardamisreegel ei muuda kauba või teenuse maksustavat väärtust, sest ümardamisele kuulub füüsilistes müügikohtades ostukorvi maksumus sularahamakse korral. See on summa, mis juba sisaldab käibemaksu. Käibe maksustatav väärtus on kauba või teenuse müügihind ilma käibemaksuta. Seega sularahamakse korral ostukorvi maksumuse ümardamine käibemaksuarvestust ei muuda. Ja ümardamisest tekkiv vahe ei kuulu käibemaksuseaduse kohaldamisalasse.
25. Millist lisakoormust toob ümardamisreegel kaupmeestele?
Ümardamisreegel muudab sularahas maksmise lihtsamaks ja kiiremaks ning ka sularaha käitlemise kulud pikas vaates vähenevad. Samas tuleb kaupmeestel tasuda muudatusega seonduvad ühekordsed kulud, milleks on näiteks kassasüsteemides ja majandustarkvaras tehtavad arendustööd ning mõelda läbi oma klientide teavitamine.
Teave ümardamisreegli kohta peab olema kergesti nähtav näiteks müügikoha seinal või ekraanil või kassas kuvatava teatena. Samuti on oluline, et kauba või teenuse eest tasutav ümardatud lõpphind on esitatud nii, et see oleks eristatav kauba müügihinnast ja ühikuhinnast ning teenuse lõpphinnast. See peab olema tarbijale selgelt arusaadav. Näiteks kui kauba hind on 3,76 eurot, siis kassas sularahaga maksmisel tuleb lõpphinnaks 3,75 eurot, kuid muu maksevahendiga (nt pangakaardiga) makstes on lõpphinnaks endiselt 3,76 eurot, nagu on kauba avaldatud hind.
26. Kuidas peab kaupmees lõpphinna ümardamisest teavitama?
Füüsilises müügikohas eurodes tehtavate sularahamaksete arveldamisel peab kliendile avaldama teabe kauba või teenuse lõpphinna ümardamise kohta kirjalikult selgelt loetaval ning üheselt mõistetaval viisil, nt müügikoha seinal või ekraanil või kassas kuvatavate teadete kaudu. Klient peaks mõistma täpselt, kuidas nende lõpphind ümardatakse. Teabe peaks esitama enne ostu eest maksmist, et tarbija saaks maksevahendit valides aru, milliseks ümardamine ostukorvi lõpphinna muudab.
27. Kuidas peab kaupmees lõpphinna ümardamist avaldama?
Füüsilises müügikohas eurodes tehtavate sularahamaksete arveldamisel peab kauba või teenuse eest tasutav ümardatud lõpphind olema esitatud nii, et see oleks eristatav kauba, ühiku, või teenuse lõpphinnast. Tarbija jaoks peaks olema selgelt arusaadav, et kauba müügi- ja ühikuhind ning teenuse lõpphind võib olla erinev tasumisele kuuluvast lõpphinnast, kui kasutatakse ümardamisreeglit.
Kuna ümardama peab tasumisele kuuluva lõpphinna, siis saab see toimuda alles kauba või teenuse eest tasumisel. Seetõttu on oluline, et lõpphind avaldatakse tarbijale selgelt ja korrektselt enne ostu eest tasumist. Niisamuti tuleb avaldada ümardamise summa ja tasutav lõpphind. Nii saab klient maksevahendit valides aru, milliseks ümardamine ostukorvi lõpphinna muudab. Läbipaistvuse huvides ja võimalike arusaamatuste vältimiseks on soovitatav tehingu summad kuvada kassasüsteemis ostja poole pööratud ekraanil ning turukaubanduses saab seda infot kliendile esitada näiteks suuliselt. Soovi korral on võimalik pärast ostu kajastada ümardamist arve või ostutšeki peal.
28. Miks 5sendised ümardamisreegli alt välja jäävad?
Seni on euroalal ümardamisreeglid kasutusele võtnud riikides tehtud nii, et kassas ümardatakse ostu lõpphind 5 sendi täpsusega. Eesti puhul saame statistika põhjal lisada, et inimesed kasutavad 5sendiseid maksmisel rohkem, mistõttu jõuab neid ka ringlusse tagasi märgatavalt rohkem kui 1- ja 2sendiseid. Taasringluse statistika põhjal leiab Eesti Pank, et 1- ja 2sendiste keskkonnajalajälje probleem on märksa teravam kui 5sendiste puhul.
29. Kas ümardamisreegli kehtestamine kiirendab inflatsiooni?
Ümardatakse nii üles- kui ka allapoole ja ainult lõplikku ostusummat. Sularahas tasutava ostu hind kasvab või väheneb selle tulemusel kuni 2 senti. Oluline on silmas pidada, et tarbija kontrollib makseviisi (sularaha või kaardimakse) valides alati ise, kas ümardamisreegel rakendub või ei rakendu. Kaupmees ei saa seda mõjutada. Samuti ei saa müüja kuidagi mõjutada lõplikku ostusummat, sest inimene ise ju valib, mis hinnaga asju või teenuseid ostukorvi panna.
Ümardamise mõju ühe ostukorvi hinnale on maksimaalselt 2 senti ehk väga väike, nii et ümardamine ei mõjuta poes toodete hindu. Sama on kinnitanud teiste euroala riikide kogemused, kus juba ümardamist kasutatakse. Viimati võeti see reegel kasutusele Slovakkias.
30. Kas inimesed toetavad ümardamisreegli rakendamist?
2023. aasta sügisel korraldatud eurobaromeetri uuringu järgi oli Eestis ümardamisreegli kehtestamise poolt 75% ja vastu 21% inimestest.
Sama uuringu järgi ei toeta enamik euroalal küsitletutest üheski euroala riigis 1- ja 2sendiste tootmise jätkamist. 66% leidis, et väikseima nimiväärtusega eurosendid võiks käibelt kõrvaldada.
31. Kas huvigrupid Eestis toetavad ümardamisreegli rakendamist?
Enne kui eelnõu riigikokku saadeti, küsiti ümardamisreegli kehtestamise ettepaneku kohta arvamusi väga laialt ringilt: ettevõtlusorganisatsioonidelt (Eesti Kaupmeeste Liit, Eesti Väikekaupmeeste Liit, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon MTÜ, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Eesti Pangaliit MTÜ); tarbijaid esindavatelt organisatsioonidelt (Pensionäride Ühenduste Liit, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet, Eesti Puuetega Inimeste Koda); ministeeriumitelt (justiitsministeerium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kliimaministeerium); riigikogu rahandus- ja majanduskomisjonilt ja kõigilt fraktsioonidelt; muudelt huvigruppidelt (kommertspankadele sularahateenust osutavad ettevõtted Hansab AS ja Brink’s Estonia OÜ; Eesti Looduskaitse Selts). Arvamuse esitasid justiitsministeerium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Eesti Pangaliit, Eesti Kaupmeeste Liit, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet, Hansab AS ning Eesti Proviisorapteekide Liit. Kõik arvamused toetasid ümardamisreeglite kehtestamist. Eelnõus on laekunud ettepanekutega võimalusel arvestatud ja seisukohti selgitatud.
Eesti Pank on küsinud ümardamisreeglite võimaliku kehtestamise kohta arvamust Eesti Kaupmeeste Liidult, Eesti Väikekaupmeeste Liidult ja Pensionäride Ühenduste Liidult. Kõigi suhtumine oli üldiselt toetav.
32. Kas euroalal on teisigi riike, kes on ümardamisreegli kehtestanud ja pisisentidest loobunud?
Viimati tegi pisisentidest loobumise otsuse Leedu, kus see muudatus jõustub 1. mail 2025. Juba varem on pisisentidest loobunud Soome, Madalmaad, Iirimaa, Itaalia, Belgia ja Slovakkia.
Kogu euroalal ühtsete ümardamisreeglite kehtestamine on küll olnud viimastel aastatel Euroopa Komisjoni töökavas, kuid jäänud pakilisemate küsimuste varju – esmalt pandeemia ja seejärel Ukraina sõja tõttu.
33. Miks rakenduvad Leedus ümardamisreeglid hiljem?
Leedus hakkab 1. mail 2025 kehtima kaupmeestele riiklik smart cash register’i nõue. Selleks vajalike IT-süsteemide muudatuste hulka liideti ka ümardamisreeglite rakendamiseks vajalikud ettevalmistused.
34. Kas Eestis on sellist ümardamisreeglit varem rakendatud?
Ümardamisreegli kehtestamise pretsedent on Eestis olemas juba krooniajast. 1997. aastal lõpetas Eesti Pank Eesti krooni 5sendiste emiteerimise ja alates 2004. aastast kuni euro kasutuselevõtuni 2011. aastal reguleeris kauba või teenuse lõpphinna ümardamist kaubandustegevuse seaduse § 9 lõige 1, mis lubas kauba või teenuse lõpphinda ümardada 10 sendiga täisarvuliselt jaguva summani. Eesti Panga hinnangul läks tollane muudatus ühiskonnas sujuvalt.
35. Millal ümardamisreegel kehtima hakkab?
Ümardamisreegel hakkab kehtima alates 1. jaanuarist 2025.
36. Kust saab lisainfot?
- Euro kasutusele võtmise ja eurodes tehtavate sularahamaksete arveldamise seadus (EKVS) Riigi Teatajas, redaktsiooni kehtivuse algus 01.01.2025.
- Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus (ATKEAS) Riigi Teatajas, redaktsiooni kehtivuse algus 01.01.2025.
- Tarbijakaitseseadus (TKS) Riigi Teatajas, redaktsiooni kehtivuse algus 01.01.2025.
- Eelnõu menetlemine Riigikogus – seletuskiri
Uuendatud 27.09.2024