Laupäeval saab osta admiral Johan Pitka 150. sünniaastapäevale pühendatud hõbedast meenemünti (LÄBI MÜÜDUD)

Postitatud:

18.02.2022

Täiendatud 19.02: MEENEMÜNT LÄBI MÜÜDUD

 • Mündi tiraaž on 3000
 • Ühe mündi hind on 45 eurot, nimiväärtus 15 eurot
 • Mündimüük algab laupäeval, 19. veebruaril kell 13 Omniva e-poes
 • Eesti Panga muuseumipood hakkab münte müüma 8. märtsil

Laupäeval, 19. veebruaril möödub 150 aastat admiral Johan Pitka sünnist. Sel puhul annab Eesti Pank välja hõbedast meenemündi. Johan Pitka oli kaugsõidukapten ja kontradmiral ja nii Kaitseliidu, piirivalve kui ka Eesti merejõudude looja. Tal oli keskne roll Vabadussõjas Eesti mereväe juhatajana.

Mündil on kujutatud Johan Pitka portree, tema eluaastad 1872–1944 ning sinimustvalge fragment. Kujunduse autorid on Tiiu Pirsko ja Mati Veermets. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Johan Pitkale pühendatud meenemünti saab osta Omniva e-poest laupäeval, 19. veebruaril alates kella 13. Eesti Panga muuseumipood hakkab münte müüma 8. märtsil, kui need pole e-poes juba läbi müüdud ja viiruseolukord kohapeal müüki võimaldab. Üks ostja saab korraga soetada kuni viis münti ja münte broneerida ei saa.

Lisateave

 • Johan Pitka (1872–1944)
  19. veebruaril 1872 Järvamaal sündinud Johan Pitka kasvas rahvusliku ärkamisaja vaimust kantud perekonnas. Ta hakkas varakult merd sõitma ja õppis kaugsõidukapteniks. Pitka tegeles ettevõtlusega, millele aga esimene maailmasõda lõpu tegi. Sõja puhkedes asus ta suure pühendumusega organiseerima Eesti sõjaväelasi ja lõi kaitseliidu. Pitka mehed olid 24. veebruaril 1918 nende seas, kes enamlased Tallinnas ja mujal võimult lükkasid ja iseseisva Eesti Vabariigi välja kuulutasid. Pitkast kujunes Vabadussõja hing: ta juhtis sõjalaevastikku ja aitas luua soomusronge, millega anti Eesti sõjaväele löögiüksus. Pärast Vabadussõda mõnda aega Kanadas elanuna naasis ta Eestisse, kus osales rahvuskogu töös ja asus juhtima Eesti Tarvitajateühisuste Keskühisust (ETK). Kui Eesti iseseisvus 1940. aastal hävis, põgenes Pitka Soome. Seal hakkas ta ette valmistama Eesti vabastamist nõukogude võimu alt. Kui Nõukogude võimul Pitkat ennast tabada ei õnnestunud, üritati tulutult murda tema kolme poega, kes 1942. aastal Siberi vangilaagris maha lasti. 1944. aastal tuli Pitka Eestisse, et alustada uut Vabadussõda. Eesti sõdurite grupid ja Pitka üksused püüdsid küll takistada Tallinnasse suunduvaid Punaarmee tanke, kuid pikalt seda teha ei suudetud. Johan Pitka langes 1944. aastal. Tema hukkumise täpsed asjaolud ja viimne puhkepaik ei ole teada.
 • Mis on meenemünt?
  Johan Pitka sünniaastapäevale pühendatud münt on meenemünt. Meenemündid on enamasti valmistatud väärismetallist ja jäädvustavad meie riigi jaoks tähtsaid sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad maksevahendina üksnes selles riigis, kus need on käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluse jaoks, vaid pigem kogumiseks ja kinkimiseks. Tavaliselt on meenemündi hind mündi nimiväärtusest kõrgem.

Omniva ja muuseumipoe kontaktid

 • Omniva klienditeenindusega saab ühendust telefonil 661 6616 või e-posti aadressil [email protected] tööpäeviti kell 9–20 ning nädalavahetustel ja riigipühadel kell 9–15
 • Eesti Panga muuseumipoega saab ühendust telefonil 6680 650

Lisateave:
Viljar Rääsk
Kommunikatsioonijuht
Eesti Pank
6680 745, 5275 055
[email protected]

Meediapäringud: [email protected]