Mündikorje kampaania tasuta osa lõpeb, neljapäevast rakendub teenustasu

Postitatud:

27.09.2023

Eesti Panga ja Omniva ühises mündikorje kampaanias jõuab kolmapäeval kätte esimene suur teetähis, sest suure tõenäosusega on kolmapäeva õhtuks tagasi toodud juba enam kui miljon münti. Euromünte saab jätkuvalt vahetada Omniva Tallinna Järve ja Tartu Kvartali keskuse postkontoris, kuid alates neljapäevast rakendub teenustasu 5% vahetatavast summast.

Teisipäeva õhtu seisuga olid inimesed mündikorje käigus tagasi toonud 935 934 münti, millest üle 80% moodustasid 1-, 2- ja 5-sendised mündid. 

„Meil on väga hea meel, et miljoni mündikorje kampaania on inimestele korda läinud ja toonud neid aktiivselt münte vahetama. Oodatust palju kiiremini ehk kõigest pooleteise nädalaga on tasuta kampaania raames ära vahetatud pea miljon euromünti. Mündikorje suured mahud on ühtlasi ka tähendanud, et ooteajad on olnud pikad, kuna mündilugemise masinate kiirus seab omad piirid teenuse tempole,“ ütles Omniva Eesti maajuht Kristi Unt.

„Iga tagasitoodud münt tähendab, et on vaja vähem uusi münte juurde toota. Suur tänu kõigile inimestele, kes üleskutsega kaasa tulid ja andsid oma panuse mündiringluse keskkonnamõju vähendamiseks. Väikese punaste müntide puhul on nende keskkonnajalajälg väga suur võrreldes müntide väärtusega,“ sõnas Eesti Panga sularaha käitluse allosakonna juhataja Martti Näksi.

Martti Näksi lisas, et keskpanga jaoks on tegemist pilootprojektiga. „Tasuta kampaania ajal tõid inimesed väga suures koguses münte ja kindlasti andis selleks tugeva tõuke see, et miljoni mündi vahetus oli teenustasuta. Pikaajaliselt aga pole mõeldav seda teenust tasuta pakkuda, sest müntide käitlus on seotud kuludega ja väike tasu sellisele teenusele on paratamatu. Seetõttu on meile oluline ka praeguse pilootprojekti järgmine faas, kus inimestel tuleb müntide vahetamise eest maksta 5% teenustasu. Kui pilootprojekt saab aasta lõpus läbi, siis saame analüüsida, mida on kõige mõistlikum ette võtta, et mündiringlus töötaks võimalikult hästi.“

Näksi sõnul on mündiringluse heaks toimimiseks tõenäoliselt püsiv lahendus selline, kus Eestis hakatakse ostukorvi lõpphinda (mitte üksiku toote) hinda ümardama matemaatiliselt lähima viie sendini juhul, kui inimene maksab sularahas. Kaardimakse puhul ümardamist ei oleks. Küsitlused näitavad, et valdav osa Eesti inimesi toetaks sellist lahendust, aga kuna selline muudatus eeldab seadusemuudatust, siis oleme ministeeriumidega sel teemal aktiivses suhtluses.

 


Taustainfo mündikorje kampaania kohta

Tasuta on võimalik euromünte vahetada Omniva Järve ja Kvartali kontorites veel kolmapäeva jooksul ehk kuni 27. septembri õhtuni. Alates neljapäevast, 28. septembrist saab nendes kontorites münte veel küll aasta lõpuni edasi vahetada, ent rakendub mündivahetuse teenustasu 5% vahetatavast summast. Kui vahetatavast summast vähemalt 50% ulatuses tasutakse postkontoris Omniva toodete või teenuste eest, ei pea teenustasu maksma. Mündikorje raames toodud mündid vahetatakse kupüürideks ja suuremateks müntideks, tuua võib kõiki euromünte ja korraga saab tuua kuni 3kg münte või kuni 200 euro ulatuses.

Eesti Panga ja Omniva ühise mündikorje kampaania näol on tegemist pilootprojektiga, mille eesmärk on testida, kuivõrd mündikorje teenus aitaks väikeste punaste müntide taasringlusele kaasa. Pilootprojekt kestab selle aasta lõpuni ja seejärel on plaanis analüüsida, mida on kõige mõistlikum ette võtta, et mündiringlus töötaks võimalikult hästi.

Kas teadsid, et:

  • Eesti Pank saadab igal aastal ringlusse keskmiselt kahe veoautokoorma jagu 1- ja 2-sendiseid münte, millest keskpanka tagasi jõuab vaid üliväike osa. Inimesed saavad 1- ja 2-sendiseid valdavalt poest vahetusrahana, kuid kasutavad neid ise ostmisel väga vähe
  • 1- ja 2sendiste tootmis- ja käitlemiskulud ning keskkonnamõju on nende väärtusega võrreldes ebaproportsionaalselt suured
  • Euroalal moodustavad 1- ja 2-sendised kõikide väljastatud müntide mahust umbes 40%
  • Loe värskeid andmeid sularaharingluse kohta siit

Martti Näksi pildid leiab Eesti Panga veebilehelt: https://www.eestipank.ee/press/fotopank/martti-naksi

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 5692 0930

Meediapäringud [email protected]