Novembri kiire hinnakasvu taga olid mootorikütused ja toiduained

Postitatud:

07.12.2017

  • Novembri hinnakasv oli kiireim alates 2012. aasta märtsist
  • Toiduainete hinnakasv pole veel järele andnud
  • Kiirem majanduskasv on lubanud ettevõtetel hindu tõsta

Tarbijahinnaindeksi aastakasv kiirenes novembris 4,2%ni. Toiduained kallinesid aastaga 8,8%, energia hinnad tõusid 5,3%, aga alusinflatsioon ulatus 1,5%ni. Novembri kiirem hinnakasv võrreldes oktoobriga  tulenes peamiselt mootorikütuste 8% kallinemisest.

Aastaga on kallinenud paljud toiduained, kuid kõige enam või ja piimatooted. Piimatoodete tormiline hinnakasv maailmaturul on praeguseks küll asendunud paigalseisu või isegi langusega, kuid nende muutuste mõjude jõudmine Eesti tarbijahindadesse võtab aega. Toiduainete hinnakasvu hoiavad lähiajal üleval ka alkoholi ja tubakatoodete uued aktsiisitõusud, mis jõustuvad 2018. aasta alguses.

Majanduse praegune seis on lubanud ettevõtetel hindu tõsta. Hinnakasv sõltub peamiselt nõudlusest kaupade ja teenuste järele ja tootmiskulude suurenemisest. Majanduskasv on suure nõudluse tõttu viimase aasta jooksul olnud kiire ja nende ettevõtete osakaal, keda piirab nõudlus, on vähenenud. Seetõttu on ka lihtsam olnud hindu tõsta. Teisalt on üha kasvanud nende ettevõtete osakaal, keda piirab tööjõupuudus. Ettevõtted peavad töötajate pärast järjest tugevamalt konkureerima, mistõttu palgakasv on olnud paljudel tegevusaladel kiire. Keskmine palk kasvas kolmandas kvartalis keskmiselt 7,4%, mis on märkimisväärselt suurendanud kulusid ja sundinud ettevõtteid hindu tõstma.

Euroala inflatsioon püsis novembris aeglane, ulatudes 1,5%ni. Euroopa Keskpanga rahapoliitika näeb ette, et euroala inflatsioon peaks kiirenema 2% lähedusse. Selle eesmärgini jõudmise eeldus on sisenõudluse edasine tugevnemine ja palgakasvu kiirenemine kogu euroalal.

Eesti Pank avaldab uue inflatsiooniprognoosi 19. detsembril.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]