Oktoobris vedas hinnatõusu lennureiside kallinemine

Autori Sulev Pert pilt

Sulev Pert

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

07.11.2024

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijate ostukorvi maksumus oktoobris 0,6 protsenti, olles 4,1 protsenti kõrgem kui aasta tagasi. Toiduained ja tööstuskaubad kallinesid oktoobris aastaga vastavalt  6% ja 3%. Teenuste hinnakasv kiirenes oktoobris 9%ni, kuid üldist hinnakasvu hoidis tagasi energiahinde odavnemine, mis langesid aastavõrdluses 6%.

Oktoobris kasvasid Eesti tarbijahinnad septembriga võrreldes peamiselt lennureiside kallinemise tõttu. Kui septembris odavnesid lennupiletid kuuga 23%, siis oktoobris tõusis nende hind 65%, andes valdava osa (kaks kolmandikku) kuisest hinnakasvust. Lennupiletite hindade heitlikkust põhjustas koolivaheaeg, kuid ka puhkusereiside  hinnakasv on tänavu olnud suure nõudluse tõttu jõuline. Reisimist soodustab see, et enamikes Euroopa riikides on hinnakasv olnud aeglasem kui Eestis, mistõttu eestlaste ostujõud välismaal on suhteliselt parem.

Viimastel kuudel on Eestis kiiresti tõusnud ka üksikute toiduainete hinnad. Näiteks kohvi ja mahlade  kallinemine maailmaturul on meie tarbijahindadesse kiiresti edasi kandunud.  Mittealkohoolsete jookide hinnatõus on Eestis olnud Euroopa riikide hulgas kõige järsum, ulatudes aastavõrdluses 20%ni. Euroala teistes riikides on jookide hinnad seni kasvanud vaid 4%. Toidutoorme hinnatõus maailmaturul ei ole veel järele andnud ning hinnakasvu aeglustumist võib oodata alles järgmisel aastal.

Eesti Panga viimase prognoosi järgi kasvavad tarbijahinnad sel aastal 3,5%. Järgmisel aastal ulatub oodatav hinnatõus 4% lähedusse. Hinnakasvu hoiavad üleval mitmed maksutõusud, millest suurima mõjuga on käibemaksu tõus ja mootorsõidukimaks. Mootorsõidukimaksu kehtestamise ootuses on automüük märgatavalt elavnenud, kuid autode hinnakasv pole sellele veel reageerinud.

Lisateave
Hanna Jürgenson

Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
5692 0930
[email protected] 
Meediapäringud: [email protected]