Palgasurve võib lükata edasi hinnakasvu aeglustumist

Autori Sulev Pert pilt

Sulev Pert

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

06.12.2024

Tarbijahinnad kallinesid statistikaameti teatel novembris eelmise aasta sama ajaga võrreldes 3,7%. Oktoobriga võrreldes langes hinnatase 0,4%, millest peaaegu enamiku andis lennupiletite odavnemine. Aastavõrdluses jätkus aga teenuste ja toiduainete kiire hinnakasv, vastavalt 7,4% ja 5,6%. Teisalt hoidis hinnakasvu tagasi energiahindade 4,7% odavnemine. Energiahindadest on aastaga enim langenud mootorikütuste hinnad (7%) ning väheste külmakraadide tõttu on ka elektri hind olnud 5% soodsam kui mullu.

Viimastel kuudel on suurt hinnatõusu põhjustanud toidutoorme kallinemine maailmaturul. Toiduainete hinnakasv on muutumas laiapõhjalisemaks. Maailmaturu hindadele on ulatuslikult reageerinud näiteks kohvi ja mahlade hinnad. Euroopa turule võib peagi tugevamalt üle kanduda ka piimatoodete kallinemine. Hinnakasvust eksporditurgudel on lõiganud kasu kodumaine toidutööstus, mis taastab kasumlikkust nii hinnatõusu kui ka müügimahtude abil. Jaemüüjad on toiduainete hinnakasvu tänavu pigem tagasi hoidnud. Toiduainete jaemüüki iseloomustab praegu suhteliselt kõrge juurdehindlus, aga väike kasumlikkus, sest sellel aastal on kulude, eelkõige palgakulude, kasv olnud kiirem kui müügitulu suurenemine.

Hinnakasvu edasise arengu seisukohalt on määrav tööturult lähtuv palgasurve. Mitu aastat kestnud majanduslangus pole veel suutnud palgakasvu tuntavalt aeglustada ning ka tööpuuduse kasv on olnud mõõdukas. Eesootavad maksutõusud võivad suurendada palganõudmisi, mis omakorda hoiaks tagasi ka inflatsiooni aeglustumist.

Eesti Panga prognoosi kohaselt tõusevad tarbijahinnad tänavu aasta kokkuvõttes 3,5%. Detsembri hinnamuutusi iseloomustavad tavaliselt toiduainete, aga ka riiete ja jalatsite soodusmüügid.

Eesti Panga kõneisikute fotod leiab keskpanga kodulehelt.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Eesti Pank
Kommunikatsioonispetsialist
Tel 5692 0930
Meediapäringud [email protected]