Tarbijahindade aastakasv püsis mõõdukas

Postitatud:

06.12.2019

Statistikaameti teatel hoogustus hinnakasv (aastavõrdluses) novembris 1,8 protsendini. Inflatsioonitempo mõningane kiirenemine toimus ka teistes euroala riikides. Eelmise kuuga võrreldes langesid Eesti tarbijahinnad 0,2 protsenti.

Praegune hinnakasv on Eesti majanduse jaoks suhteliselt mõõdukas - arvestades, et majanduskasv kiirenes kolmandas kvartalis 4,2 protsendini ja et palga kasv ulatus üle 8 protsendi. Ettevõtted pole palkade kasvu täiel määral hindadesse üle kandnud, mistõttu ettevõtete kasumlikkus on vähenenud. Hinnakasvu on tagasi hoidnud ka energiahindade stabiliseerumine maailmaturul ning alkoholi aktsiisimäärade langus.

Järgmise aasta esimestel kuudel on oodata inflatsiooni ajutist kiirenemist üle 2,5 protsendi. Seda põhjustab muuhulgas mootorikütuste madal võrdlushind selle aasta algusest. Teisel poolaastal hakkab hinnakasv eeldatavasti kõikuma 2% läheduses ja 2020. a. keskmiseks tarbijahindade kasvuks prognoosis Eesti Pank septembris 1,9%. Eesti Pank avaldab uue majandusprognoosi 2019.-2022. aastaks 17. detsembril.


Lisateave:

Mart Siilivask
Eesti Pank
Tel: 668 0965
Mobiil: 5697 9146
E-post: [email protected]

Meediapäringud: [email protected]