Ülo Kaasik: palga- ja tarbimiskasv pidurdub

Postitatud:

25.09.2019

Eelmistel aastatel kiirelt suurenenud nõudlus tööjõu järele on ühes majanduse jahenemisega raugemas, mis hakkab pidurdama palga- ja tarbimiskasvu, ütles Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik majanduskonverentsil „Äriplaan 2020“.

„Välisturgude jahenemine ning seal suurenenud ebakindlus on juba avaldanud mõju paljudele eksportivatele ettevõtetele. Sisenõudlus on seni püsinud tugev – nii jaemüügi, uute sõidukite registreerimise kui ka tarbijate kindlustunde põhjal võib eeldada, et eratarbimine jätkab sel aastal veel jõudsat kasvu. Järgmistel aastatel hakkavad tarbimine ja investeeringud aga kasvuhoogu kaotama, sest inimeste sissetulekud ei kasva enam nii kiiresti kui varem. Kinnisvaraturul on esimesi rahunemise märke juba märgata: tehingute arv pole enam suurenenud ja uute eluasemelaenude arv on hakanud kahanema,“ selgitas Kaasik.

Augusti lõpus oli töötukassa andmetel vabu töökohti umbes 4300 ehk ligi veerandi võrra vähem kui aasta tagasi. Samal ajal on hakanud pidurduma ka palgakasv, mis sel aastal püsib küll veel 7% ringis, kuid järgmisel kahel aastal taandub juba 5% lähedale.

Põhjalikuma prognoosi avaldab Eesti Pank 3. oktoobril ülevaates Rahapoliitika ja Majandus

Lisateave:

Eva Vahur

Eesti Pank

668 0965, 533 00619

[email protected]

[email protected]