Veebruaris jätkus hinnakasvu aeglustumine

Autori Sulev Pert pilt

Sulev Pert

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

07.03.2023

Statistikaameti teatel aeglustus tarbijahindade aastakasv veebruaris 17,6%ni. Hinnakasv saavutas kõrgseisu eelmise aasta augustis, ulatudes 25%ni, ja hakkas seejärel aeglustuma. Viimastel kuudel on energiahinnad järjest odavnenud ning gaasi ja elektri turuhind on praeguseks ajaks langenud tagasi 2021. aasta septembri tasemele. Veebruaris tõusis hinnatase eelmise kuuga võrreldes 0,6%, sest hinnasurvet põhjustasid toiduained ja teenused.

Majanduslanguse ja nõudluse vähenemise tõttu ei saa paljud ettevõtted enam hindu varasemas tempos tõsta. Hinnakasvu väljavaade on aga sektorite lõikes ebaühtlane. Konjunktuuriinstituudi andmetel on ettevõtete hinnaootused järsult langenud tööstussektoris, sest ekspordinõudlus on kahanenud. Kaubandus- ja teenindussektoris on lähikuudel eesootavast hinnalangusest küsitluste põhjal teada andnud vaid vähesed ettevõtted. Riigisisest hinnakasvu soosivad endiselt kiire palgakasv ja madal tööpuuduse määr.

Hinnakasvu järkjärguline aeglustumine jätkub eeldatavasti kogu aasta vältel. Suveks peaks hinnakasv langema alla 10% taseme. 2023. aasta kokkuvõttes ulatub Eesti inflatsioonimäär siiski 9% lähedusse.

Eesti Panga kõneisikute fotod on üleval keskpanga kodulehel.

Lisateave:
Hanna Jürgenson

Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 5692 0930
Meediapäringud [email protected]