Veel kaks nädalat saab esitada kavandeid Hansalinn Tallinna meenemüntide kujunduskonkursile

Postitatud:

18.03.2016

Eesti Hansalinnade seeria esimesed meenemündid on pühendatud Hansalinn Tallinnale ja need lastakse ringlusse 2017. aasta esimeses kvartalis. Kujunduskonkursile saavad üksikisikud või autorite kollektiivid esitada kavandeid 1. aprillil kella 12ni.

Keskajal kujundas Läänemere-äärsete maade kaubandussuhteid Hansa Liit ning soodsa asukoha pärast mängis Eesti olulist rolli majandus- ja kaubandussuhetes Euroopa, Skandinaavia ja Venemaa vahel. Hansalinnade liitu on eri aegadel kuulunud umbes 160 linna, Eestist kuulusid sinna peale Tallinna veel Viljandi, Tartu ja Pärnu. Eesti Hansalinnad on tugevalt mõjutanud Eesti majanduslikku ja kultuurilist arengut ning pannud aluse tänapäevase asustussüsteemi kujunemisele. Hansalinnade ajastust pärineb Eesti piiriline, st suuremate struktuuride vahel olemise ja neid ühendava rolli kuvand. Just tollest ajast on säilinud ka Tallinna vanalinna unikaalne keskaegse kaubanduslinna välisilme ja õhkkond, mistõttu kanti Tallinna vanalinn 1997. aastal ka Unesco maailmapärandi nimekirja. Eesti linnade ja nende ajaloolise rolli tähistamiseks Hansalinnana annab Eesti Pank nõuandva kogu ettepanekul eelolevatel aastatel välja Hansalinnade seeria meenemündid.

Hansalinnade seerias on Hansalinn Tallinnale pühendatud kaks meenemünti: hõbedast münt nimiväärtusega 8 eurot ja kullast meenemünt nimiväärtusega 25 eurot. Mõlema mündi kujunduse kohustuslikud elemendid on Eesti Vabariigi suur riigivapp, tekst „Eesti Vabariik“ ja aastaarv 2017 mündi esiküljel. Mündi tagaküljel tuleb kujutada mündi teemat koos mündi nimiväärtuse ja eurotähisega.

Konkursil osalevad autorid või autorite kollektiivid võivad esitada ühe või mitu kujunduskavandit. Soovituslik on esitada kavand mõlemale meenemündile koos, aga kavandid võib esitada ka kummalegi mündile eraldi.

Hansalinn Tallinna hõbedast ja kullast meenemündi kujunduskonkursi reglement ning osalemis- ja hindamistingimused

Nõuetekohaselt vormistatud kavandite esitamise lõpptähtaeg on 1. aprill 2016 kell 12.00. Kavandid tuleb tuua või saata Eesti Panka aadressil Mündižürii, Eesti Pank, Estonia pst 13, 15095 Tallinn.

Meenemüntide kujunduskonkursi tulemused teeb Eesti Pank teatavaks hiljemalt 8. juunil 2016. Mõlema võidutöö eest makstakse pärast müntide emiteerimist autoritasu 2000 eurot.

Eesti Pank kogub ettepanekuid meene- ja mälestusmüntide väljaandmiseks panga posti ja e-posti aadressi ning Eesti Panga veebilehe liidese kaudu. Laekunud ettepanekud esitab Eesti Pank analüüsimiseks ja eksperthinnangu saamiseks nõuandvale kogule. Nõuandva kogu ettepanekute põhjal otsustab Eesti Panga juhatus meene- ja mälestusmüntide tootmise.

Nõuandva kogu tööd juhib Mart Laar, selle liikmed on Aino Lepik von Wirén, Piret Õunapuu, Ivar Leimus, Raul Rebane, Toomas Kiho ja Lauri Vahtre.


Ülevaate Eesti Panga emiteeritud meenemüntide kohta saab Eesti Panga veebilehel.

Lisateave:
Piret Luhakooder
Sularaha- ja taristuosakond
Tel: 668 0791
E-post: [email protected]

Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]