Meenemündid (collector coins) vermitakse väärismetallidest, et jäädvustada tähtsaid isikuid ja sündmusi. Meenemündid ei ole mõeldud ringlusse laskmiseks ja need kehtivad seadusliku maksevahendina üksnes mündi emiteerinud riigis. Väärismetallist meenemüntide müügihind on enamasti kõrgem mündi nimiväärtusest.

Meenemündid peavad olema kergesti eristatavad käibemüntidest ja kindlate nõuete kohased.

  • Nende nimiväärtus peab erinema käibemüntide nimiväärtusest.
  • Nende kujundus ei tohi olla sarnane euro käibemüntide ühise külje kujundusega. Kui kujundus on sarnane ükskõik millise euro käibemündi rahvusliku küljega, siis peab üldise välimuse järgi olema lihtne neid käibemüntidest eristada.
  • Nende värv, diameeter ja kaal peavad märkimisväärselt erinema käibemüntidest vähemalt kahe või kolme tunnusjoone poolest.
  • Nende serv ei tohi olla rihveldatud või "Hispaania lille" kujuga.

Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus. Selliseid münte kasutatakse tavalise maksevahendina ning lisaks pakuvad need suurt huvi mälestuseseme ja kogumisobjektina. Erikujundusega münt tähistab mõnd kohalikku või Euroopa tähtsündmust. Mälestusmünt on alati 2eurone, muu nimiväärtusega münte erikujundusega ei tehta. Iga liikmesriik võib erikujundusega 2eurose ringlusse lasta kaks korda aastas (v.a juhul, kui emiteeritakse liikmesriikide ühine mälestusmünt) ja see kehtib kogu euroalal. Kord aastas võivad euroala riigid välja lasta ühe ühise mälestusmündi. Kõik mälestusmündid kehtivad maksevahendina kogu euroalal.

Lisainfot mälestusmüntide kohta saab Euroopa Keskpanga veebilehelt.    

Praegu müügil olevaid numismaatilis-bonistilisi tooteid saab osta Eesti Panga muuseumipoest. Info toodete ja hindade kohta on muuseumipoe koduleheküljel.

Muuseumipood on avatud T–R kell 12–17, L 11–16

E-post muuseumipood [at] eestipank.ee
Telefon 6680 650

Numismaatilis-bonistilisi tooteid saab peale Eesti Panga muuseumipoe osta AS-i Eesti Post e-poest. AS Eesti Post on Eesti Panga numismaatilis-bonistiliste toodete ametlik edasimüüja. E-poes saab tellimuse eest tasuda pangalingi kaudu (Swedbank, SEB), krediitkaardiga (Visa, MasterCard) või arve alusel. Tellitud tooted postitatakse pärast arvel esitatud summa laekumist AS-i Eesti Post kontole.

Sisene Omniva e-poodi