Rahareformi 30. aastapäev

20. juunil 2022 möödub 30 aastat rahareformist ja Eesti omariikluse taastamise ühe sümboli – Eesti krooni – kasutuselevõtust. See sündmus on Eesti jaoks olulise tähtsusega, kuna üleminek oma rahale pani aluse Eesti majanduse kiirele arengule ja lõimumisele Euroopaga. Kolmekümne aasta taguste sündmuste meenutamiseks ning Eesti ja Euroopa ees seisvate tulevikuväljakutsete üle arutlemiseks korraldab Eesti Pank juunis mitmeid sündmusi.

3.06–8.07
"Rahareform 30" ülevaatenäitus Tammsaare pargis

Juuni algusest saab Tallinnas Tammsaare pargis tutvuda rahareformi aastapäevale pühendatud fotonäitusega. Oma raha taas kasutuselevõtmine oli oluline sündmus Eesti majandusliku sõltumatuse ja omariikluse kindlustamisel. Eesti kroonile üleminek oli ainuvõimalik tee, mis tõi Eesti majanduse välja järjest rohkem väärtust kaotava rubla mõjust. Kolmkümmend aastat tagasi tehtud reform sillutas tee tänasesse päeva, mil kasutame eurot.

Näituse idee ja teostus: Made Rässa, Kaido Känd

16.06–17.09
Vladimir Taigeri Eesti krooni kavandite näitus Eesti Panga muuseumis

Näitus „Kunstniku avatud arhiiv: Eesti krooni detailid“ toob vaatajateni Eesti krooni kujundaja Vladimir Taigeri pliiatsijoonistused krooni detailidest. Näitusel on väljas eksponaadid 25-, 50-, 100- ja 500-krooniste pangatähtede detailidest. Haruldased teosed on kuvatud Pika Hermanni tornis lehvinud sinimustvalge lipu taustal.

Näituse väljapanek võimaldab piiluda ka rahatootmise telgitagustesse ja viib meid tagasi aega, kus unistus oma rahast köitis kogu ühiskonda.

Näituse kujundaja: Krista Lepland (Laika, Belka ja Strelka OÜ disainibüroo)

20.06
Seminar "Muutuste teel: Eesti rahareform 30"

Rahareformi 30. aastapäeva pidulikuks tähistamiseks korraldab Eesti Pank 20. juunil kell 10.00–12.30 Eesti Panga Iseseisvussaalis seminari „Muutuste teel: Eesti rahareform 30“.

Põhiettekandega „30 aastat rahareformist Eestis: õppetunnid järgmiseks kümnendiks“ esineb Saksamaa keskpanga asepresident Claudia Maria Buch. Ta teeb tagasivaate 30 aasta tagustele ühiskondlikele protsessidele, tuues sellest õppetunde tänasele Euroopale. Järgneb vestlusring, kus oma kogemusi rahareformile järgnenud võitudest ja väljakutsetest majanduses ja rahapoliitikas jagavad koos Madis Mülleriga Eesti Panga endised presidendid Siim Kallas, Vahur Kraft, Andres Lipstok ja Ardo Hansson. Pilgu heidame ka tulevikku. Vestlust juhib meie vabariigi eelmine president Kersti Kaljulaid.

Seminari saab otseülekandena jälgida ka Eesti Panga YouTube’i kanalil ja Facebookis. Osalemine saalis on kutsetega. Välisesineja kõneleb inglise keeles, vestlusring on eesti keeles.

Intervjuusari Eesti rahareformi võtmeisikute ja 1990ndate aastate majandus- ning ühiskonnategelastega on kummardus kõikidele Eesti inimestele, kes aitasid 30 aastat tagasi läbi viia Eesti omariikluse taastamise ühe sümboli – Eesti krooni – kasutuselevõttu.