Sularaha

Eurosularaha on kasutusel olnud alates 2002. aastast ja praeguseks kasutab seda rohkem kui 338 miljonit inimest 19 Euroopa riigis. Eestis on euro ainsa seadusliku maksevahendina kasutusel 1. jaanuarist 2011.

Peale Eesti kuuluvad euroala riikide hulka ka Belgia, Madalmaad, Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Iirimaa, Austria, Soome, Hispaania, Portugal, Luksemburg, Kreeka, Sloveenia, Küpros, Malta, Slovakkia, Läti ja Leedu. Euroopa Ühendusega tehtud ametliku kokkuleppe alusel kasutatakse eurot ka Andorras, Monacos, San Marinos ja Vatikanis.

Europangatähtede esimeses seerias on seitse nimiväärtust. Eri nimiväärtusega pangatähed on eri mõõtu: mida suurem nimiväärtus, seda suurem on ka pangatäht. Pangatähtedel on kujutatud Euroopa kultuuriajaloo eri ajastuid ja arhitektuuristiile. Esimese seeria pangatähtede kujunduse autor on Robert Kalina.

Alates 2013. aastast lastakse euroala riikides järk-järgult ringlusse teise seeria europangatähti. Selle seeria peamine tunnusjoon on uuenduslikud turvaelemendid, mis kujutavad Kreeka mütoloogiast tuntud Europet, kelle järgi sai nime Euroopa manner. Teise seeria pangatähtede nimiväärtused on 5, 10, 20,50, 100 ja 200 eurot. Euroopa Keskpank on otsustanud, et 500eurone pangatäht jäetakse pangatähtede teisest seeriast välja. Vaatamata sellele säilitab 500eurone pangatäht igavesti oma väärtuse ning jääb seaduslikuks maksevahendiks, millega saab tasuda kaupade ja teenuste eest samamoodi nagu kõigi teiste europangatähtedega. Samuti jäävad seadusliku maksevahendina kehtima kõik ülejäänud esimese seeria pangatähed, st nende staatus maksevahendina või väärtuse säilitajana ei muutu.

Vaata lisaks