Võltsingud

Eurot peetakse stabiilseks vääringuks mitte üksnes Euroopas, vaid kogu maailmas. Seetõttu pakub see kahjuks huvi ka võltsijatele. Ehkki tänu turvaelementidele on euro üks paremini kaitstud vääringuid maailmas, satub paratamatult ringlusse ka vähesel määral võltsinguid.

Ringlusest kõrvaldatud võltsitud rahatähtede arv avalikustatakse kaks korda aastas Euroopa Keskpanga veebilehel. Võltsingute osatähtsus võrreldes ringluses olevate ehtsate pangatähtede arvuga on väga väike, seega ei ole põhjust muretseda – tuleb vaid säilitada valvsus ja olla tähelepanelik.

Võltsitud pangatähed saadetakse riikide analüüsikeskustesse. Eestis teeb võltsitud rahatähtede ja müntide ekspertiisi Eesti Kohtuekspertiisi Instituut (EKEI).

Registreeritud võltsingute statistika ja võltsingute näidetega on võimalik tutvuda Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi kodulehel.

Kahtluse korral on kõigil võimalik pangatähe ehtsus kindlaks teha ka eriseadmeteta: katsu-vaata-kalluta seda, kontrolli pangatähe erinevaid turvaelemente või võrdle mõne ehtsa pangatähega.

Võltsingukahtlusega pangatähe või mündiga tuleb pöörduda politseisse, kes määrab kahtlasele rahale ekspertiisi.