Eesti Kirjameeste Seltsi 150. aastapäevale pühendatud 2eurose kujundab Riho Luuse

Postitatud:

27.04.2021

Järgmisel aastal möödub 150 aastat Eesti Kirjameeste Seltsi asutamisest, mille puhul emiteerib Eesti Pank erikujundusega 2eurose käibemündi. Mündi kujundab Riho Luuse.

Kujunduskonkursile laekunud 34 töö seast pälvis teise koha graafiline disainer ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) õppejõud Ivar Sakk ning kolmanda koha arhitekt ja EKA tudeng Martin Niglas.

Võidutöö kavandil on kujutatud avatud raamatut, mille ühel lehel on Eesti Kirjameeste Seltsi esimeselt presidendilt Jakob Hurdalt pärinev lause „Kui me ei saa suureks rahvaarvult, peame saama suureks vaimult“.

Eesti Kirjameeste Seltsi 150. aastapäevale pühendatud 2eurose käibemündi võidukavand

Foto autor: Riho Luuse

Eesti Kirjameeste Selts asutati 1872. aastal Viljandis. Seltsi eesmärk oli eestikeelse kirjanduse edendamine ja selle kaudu Eesti rahva kultuuritaseme tõstmine.

Võidutöö autor Riho Luuse on disainer ja kujundaja, kes kujundas ka 2016. aastal emiteeritud, Paul Keresele pühendatud 2eurose mündi ning hansalinn Tallinnale pühendatud kuld- ja hõbemündi 2017. aastal.

Mündi kujunduskonkursi võitja autoritasu on 1500 eurot. Teise koha saanud kavandi autorile makstakse 1000 ja kolmanda koha töö autorile 700 eurot.

Kujunduskonkursi võidukavandi järgi hakatakse ette valmistama mündi vermimist ja tehnilistel põhjustel võib kujunduskavand muutuda. Mündi lõpliku kujunduse avaldab Eesti Pank mündi emiteerimise eel 2022. aastal.

Erikujundusega 2eurosed ehk pühendusmündid 2022. aastal

2022. aastal emiteerivad euroala keskpangad euroala ühise pühendusmündi ehk erikujundusega 2eurose, mis on pühendatud Euroopa tudengivahetusprogrammi Erasmus 35. aastapäevale. Selle mündi kujundus valiti märtsis Euroopa Komisjoni korraldatud rahvahääletusel. Võidukavandi kujundas Joaquin Jimenez Prantsusmaa mündikojast La Monnaie de Paris. Vaata mündi kujundust Euroopa Komisjoni veebilehel.

Meenemündid 2022. aastal

Järgmisel aastal emiteerib Eesti Pank ka kolm meenemünti:

  • XXIV Pekingi taliolümpiamängudele pühendatud hõbemündi
  • Johan Pitka 150. sünniaastapäevale pühendatud hõbemündi
  • Liivimaa maapäevale pühendatud kuldmündi

Eesti Pank avaldab nende meenemüntide kujunduskonkursside tulemused hiljemalt mais.

Ettepanekud meene- ja pühendusmüntide väljaandmiseks

Eesti Pangale saab esitada ettepanekuid meene- ja mälestusmüntide väljaandmiseks 2023. aastal:

https://www.eestipank.ee/meene-ja-puhendusmuntide-ideede-ettepanekud

Laekunud ettepanekud esitab Eesti Pank eksperdihinnangu saamiseks nõuandvale kogule. Nõuandva kogu ettepanekute põhjal otsustab Eesti Panga juhatus meene- ja mälestusmüntide tootmise.

Lisateave:
Ingrid Schmuul
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 668 0965, 5697 9146
Meediapäringud [email protected]