Juunis oli jooksevkonto ülejääk suurem kui aasta tagasi

Postitatud:

11.08.2016

Kiirhinnangu1 põhjal oli Eesti maksebilansi jooksevkonto 2016. aasta juunis 86 miljoni euroga plussis. Kaupade ja teenuste konto ülejääk ulatus 100 miljoni euroni ja oli seega 15 miljonit eurot suurem kui aasta tagasi samal ajal. Kaubaeksport kasvas kiiremini kui kaubaimport (vastavalt 2,6% ja 1%), mis vähendas kaupade konto puudujäägi 76 miljoni euroni. Teenuste konto positiivne saldo oli lähedane eelmise aasta tasemele ning ulatus 176 miljoni euroni. Teenuste ekspordis kahanes veoteenuste ja kasvas reisiteenuste ning muude teenuste maht, teenuste impordis kasvas kõigi peamiste teenuseliikide maht. Investeeringutulus ja muudes tuludes vähenes nii tulude sissevool kui ka väljavool, kuid  esmase ja teisese tulu kontod kokku jäid eelmise aasta tasemele. Seega oli netoväljavool 15 miljonit eurot.

Jooksev- ja kapitalikonto summa oli juunis 102 miljonit eurot. See tähendab, et Eesti majandus oli muu maailma suhtes netolaenuandja ehk riigi majandussektorid paigutasid välismaale rohkem vahendeid, kui sealt kaasasid.

Eesti Pank avaldab maksebilansi kiirhinnangu kord kuus üle-eelmise kuu kohta. 2016. aasta teise kvartali maksebilansi avaldab Eesti Pank 8. septembril 2016.


Kui kvartali maksebilanss koostatakse esindusliku algallikate kombineeritud süsteemi põhjal (sh äriühingute küsitlused), siis kuu maksebilanss koostatakse märksa väiksema andmebaasi alusel. Kuigi aruandekuu kohta kasutatakse võimalikult palju olemasolevat teavet (rahvusvaheliste maksete aruanded ja administratiivsed andmeallikad), on hinnangute osa suur. Kuu maksebilanssi nimetatakse seetõttu kiirhinnanguks. Pärast kvartali maksebilansi koostamist korrigeeritakse ka kuu maksebilansse.

Vaata täpsemalt maksebilansi kiirhinnangu koostamise põhimõtteid

Lisateave:
Sünne Korasteljov
Eesti Panga statistikaosakond
Telefon: 668 0906
E-post: [email protected]