Eesti Panga strateegia 2025–2028
Eesti Panga missioon
Eesti Pank euroala keskpangana annab oma panuse Eesti majanduse kestlikku arengusse ja jõukuse kasvu, hoides hinnakasvu mõõdukana, finantssektorit stabiilsena ja raharinglust toimivana.
Eesti Panga visioon
Eesti Pank on tõhus ja uuendusmeelne organisatsioon ning makrotasandi majandus- ja finantsküsimustes Eesti tugevaim kompetentsikeskus. Eesti Panga seisukohtadel ja tegevusel on kaalu nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt.
Eesti Panga strateegilised eesmärgid aastateks 2025–2028
Eesti Panga tegevuse eesmärk on säilitada hinnastabiilsust ning toetada muid majanduspoliitilisi eesmärke, mis on sellega kooskõlas. Meie eesmärk ja põhiülesanded tulenevad seadusest. Et neid ülesandeid ka tulevikus edukalt täita, peame kaasas käima muutustega. Eesti Panga strateegia aastateks 2025–2028 kirjeldab tähtsamaid tegevusi, mida on vaja ette võtta, tulemaks toime suuremate muutustega tegevuskeskkonnas.
- Majanduse struktuuri ja arengumustrite muutus ning kliimapoliitika rakendamine tähendavad majandusele ja finantssektorile uusi ohte, aga ka võimalusi, millega me peame arvestama.
- Euroopa julgeolekuolukorra halvenemine nõuab lisaettevalmistusi, et me suudaksime oma ülesandeid edukalt täita ka kriisis.
- Tehnoloogia kiire areng pakub meile uusi võimalusi tööd tulemuslikumalt ja tõhusamalt korraldada.
- Rahvastiku vananemine mõjutab Euroopa ja Eesti majandust, aga ka Eesti Panga töötajaskonda.
1. Eesti Pank täidab oma ülesandeid tulemuslikult ja tõhusalt, kasutades detailsemaid andmeid ning uusi meetodeid ja tehnoloogilisi lahendusi
Selle eesmärgi saavutamiseks korrastame Eesti Panga käsutuses olevaid andmeid ja teeme need uute tehnoloogiliste lahendustega analüütikutele lihtsamini kasutatavaks. Ühtlasi parandame töötajate oskusi neid lahendusi rakendada. Olemasolevate andmete tõhusam süstematiseerimine ja uute andmeallikate kasutamine võimaldab Eesti majanduses ja finantssektoris toimuvat paremini mõista ning seega kujundada muutuvale tegevuskeskkonnale kohast raha- ja makrofinantsjärelevalvepoliitikat, anda valitsusele ja avalikkusele majanduspoliitilist nõu ning aidata kaasa finantsinnovatsioonile. Uute meetodite ja tehnoloogiliste lahenduste kasutamine aitab meil edukamalt täita ka keskpanga muid ülesandeid, näiteks arvestada kliimamuutuste mõjuga nii Eesti Panga varade investeerimisel kui ka eurosüsteemi rahapoliitika elluviimisel ning tagada, et sularaha oleks hästi kättesaadav ja aktsepteeritud maksevahend. Koostöös teiste euroala keskpankadega osaleme digieuro projektis sihiga, et digieuro toimiks Eestis alternatiivse makselahendusena siis, kui teiste elektrooniliste makseviiside töö on häiritud.
Mida soovime saavutada aastaks 2028?
1.1. Eesti Pangas on uus, terviklikult toimiv andmete kasutamise korraldus ja taristu.
1.2. Kasutame uusi tehnoloogilisi lahendusi (sh tehisaru), et meie töö oleks tulemuslikum ja tõhusam.
1.3. Tänu detailsematele andmetele saame poliitikaotsuste langetamisel ja soovituste andmisel tugineda sügavamatele teadmistele Eesti majanduse konkurentsivõimest ning kliimapoliitika mõjust majandusele ja finantsstabiilsusele.
1.4. Arvestame oma põhiülesannete täitmisel Euroopa Liidu kliimaeesmärkidega.
1.5. Sularaha on turvaline, kättesaadav ja ostukohtades jätkuvalt aktsepteeritud maksevahend.
1.6. Oleme valmis kasutusele võtma uued üleeuroopalised makselahendused, sh digieuro.
2. Eesti Pank on valmis täitma oma ülesandeid ka kriisides
Kriisi ajal maksete ja sularaharingluse toimimise tagamine, Eesti Panga finantsvarade säilimine ning rahapoliitiliste tehingute tegemise, sh pankadele likviidsustoe pakkumise võime kindlustamine nõuab keskpangalt kestvat pingutust. Nende ülesannete täitmiseks on vaja kasvatada Eesti Panga valmisolekut organisatsiooni sees ja kindlustada kriisis toimiv koostöö krediidiasutuste, rahavedajate, teiste riigiasutuste ja rahvusvaheliste partneritega.
Mida soovime saavutada aastaks 2028?
2.1. Eesti Panga kriitilised tegevused toimivad ka kriisiolukorras.
2.2. Eesti Panga IT-süsteemide töö ja küberturvalisus on tagatud.
2.3. Eesti Pank suudab edukalt täita elutähtsaid teenuseid koordineeriva asutuse ülesandeid kriisideks valmistudes ja neid lahendades.
2.4. Oleme valmis edukalt täitma keskpanga ülesandeid majandus- ja finantskriiside lahendamisel.
3. Eesti Pank on uuenev organisatsioon ja atraktiivne tööandja
Eesti Pank juba on Eesti juhtiv kompetentsikeskus makrotasandi majandus- ja finantsküsimustes, kuid tippspetsialistide hoidmine ja järelkasvu tagamine eeldab organisatsiooni pidevat uuendamist. Plaanime edasi arendada organisatsiooni keskkonnahoidlikkust ja sotsiaalset vastutustunnet. Oleme võtnud sihiks olla kestlik organisatsioon ja aastaks 2050 kliimaneutraalne. Süsinikujalajälje vähendamiseks rakendame juba alates 2022. aastast rohelise kontori põhimõtteid ja oleme järjepidevalt vähendanud oma keskkonnamõju.
Praeguse Eesti Panga muuseumi järeltulijana avame 2026. aastal külastus-, haridus- ja arutelukeskuse, et tutvustada avalikkusele keskpanga tegevust ning pakkuda tänapäevast keskkonda üritusteks, mis edendavad majanduspoliitilist diskussiooni.
Keskpanga põhiülesannete täitmisega võib kaasneda rahalisi riske. Nende katmiseks peame tagama keskpanga finantsilise sõltumatuse ehk piisava kapitalivaru.
Mida soovime saavutada aastaks 2028?
3.1. Eesti Pangas töötavad pädevad ja motiveeritud inimesed.
3.2. Eesti Pank on muutustega kohanev ja tulemustele orienteeritud organisatsioon.
3.3. Eesti Panga süsinikujalajälg on 20% väiksem kui 2023. aastal.
3.4. Teenime reservide investeerimisega piisavat tulu ning kasvatame kapitali ja riskipuhvreid, et katta pikas vaates tegevuskulud ja maandada kaasnevaid riske.
3.5. Avame Eesti Pangas külastus-, haridus- ja arutelukeskuse Rahamu.