Eesti ja Balti riikide juubeli puhul jõuavad ringlusse kaks 2eurost mälestusmünti

Postitatud:

23.02.2017

  • Eesti riigi 100. aastapäeva 2eurone münt on sümboolselt sama suure tiraažiga nagu Eesti elanike arv
  • Balti riikide ühise juubelimündi 6 parimat kavandit pannakse ühisele rahvahääletusele Balti riikides

Eesti ning Balti riikide 100. aastapäeva puhul laseb Eesti Pank järgmise aasta alguses ringlusse kaks 2eurost mälestusmünti, millele kujunduse leidmiseks on käimas konkursid. Balti riikide aastapäevale pühendatud 2eurose mälestusmündi kujunduskonkurss kestab 6. märtsi keskpäevani ning Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud 2eurose mälestusmündi konkurss 10. märtsi keskpäevani.

24. veebruaril 2018 tähistab Eesti Vabariik 100. aastapäeva ja sel puhul laseb Eesti Pank ringlusse erikujundusega 2eurose käibemündi. Mündid on mõeldud sümboolselt kõigi Eesti elanike jaoks ja seetõttu tuleb müntide tiraaž sama suur, nagu oli Eesti rahvaarv 2017. aasta 1. jaanuaril: 1 317 800 (statistikaameti andmed). Selle mündi kujunduskonkursile on kavandite esitamise tähtaeg 10. märtsil kell 12.

2018. aasta alguses tähistavad oma 100. aastapäeva ka Läti ja Leedu Vabariik. Sel puhul lasevad Eesti, Läti ja Leedu keskpank kolmes riigis korraga ringlusse ühise kujundusega 2eurose mälestusmündi. Väikesed Balti riigid on oma iseseisvuse kaitsmisel olnud järjepidevad ja asutasid 100 aastat tagasi lühikeste vahedega igaüks oma demokraatliku vaba riigi. Iseseisvus taastati 1990. aastate alguses. Eesti, Läti ja Leedu on seisnud ühiste väärtuste eest ning teinud koostööd oma sõltumatuse, vabaduse ja suveräänsuse säilitamise nimel. Koos välja antav 2eurone mälestusmünt tähistab Balti riikide ühist ajalugu, väärtusi ja koostöötahet ning meenutab neid väärtusi ka ülejäänud euroala elanikele. Selle mündi kujunduskonkursile on kavandite esitamise tähtaeg 6. märtsil kell 12.

Balti riikide ühise mündi kujunduse valimisel saavad kaasa rääkida kõik inimesed – igast riigist kaks kavandit jõuavad rahvahääletusele, kus internetis saab anda oma hääle ühele kavandile. Veebihääletuse täpsed tingimused avaldatakse pärast seda, kui keskpangad on esmase valiku teinud.   

Mõlemad mündid jõuavad ringlusse 2018. aasta alguses.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamisele pühendatud 2eurose mälestusmündi kujunduskonkursi reglement ja žürii töökord.

Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud 2eurose mälestusmündi kujunduskonkursi reglement ja žürii töökord

Täiendav info

  • Eesti, Läti ja Leedu aastapäevale pühendatud 2eurose mälestusmündi kujunduskonkursi kohta saab täpsemalt lugeda siit.
  • Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud 2eurose mälestusmündi kujunduskonkursi kohta saab täpsemalt lugeda siit.
  • Käimas on kujunduskonkurss ka hõbedast meenemündile, mis on pühendatud Pyeongchangis toimuvatel taliolümpiamängudel osalevatele Eesti sportlastele ja delegatsioonile. Täpsem teave.
  • Eesti Pank kogub ettepanekuid meene- ja mälestusmüntide väljaandmiseks. E-posti ja posti teel või panga veebilehe liidese kaudu laekunud ettepanekud esitab Eesti Pank analüüsimiseks ja eksperdihinnangu saamiseks nõuandvale kogule. Nõuandva kogu ettepanekute põhjal otsustab meene- ja mälestusmüntide tootmise Eesti Panga juhatus.
  • Nõuandva kogu tööd juhib Mart Laar ning selle liikmed on Aino Lepik von Wirén, Piret Õunapuu, Ivar Leimus, Raul Rebane, Toomas Kiho ja Lauri Vahtre.
  • Ülevaade Eesti Panga emiteeritud meenemüntide kohta.

Lisateave:
Sularaha- ja taristuosakond
Tel: 668 0791
​E-post: [email protected] 

Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]