Eesti tehnoloogiafirmad on oodatud digieuro lahenduse ideekorjele

Postitatud:

02.12.2020

Eesti inimesed ja ettevõtted saavad jaanuari keskpaigani arvamust avaldada, milliseid kasutusvõimalusi võiks digieurol tulevikus olla ja milliseid lahendusi võiks digieuro loomisel kasutada.

„Eestist on välja kasvanud palju tugevaid finantstehnoloogia-ettevõtteid, nii et meie ettevõtjatel oleks kindlasti põhjust jagada eestlaslikult pragmaatilisi ja nutikaid mõtteid tuleviku digieuro lahenduste pakkumisel,“ ütles Eesti Panga maksesüsteemide osakonna juhataja Rainer Olt.

Tänasel päeval pakuvad euroala keskpangad eurot kahel moel: sularaha on mõeldud kõikidele inimestele ja ettevõtetele ning lisaks pakuvad keskpangad digitaalsel kujul raha pankadele ja teistele finantsasutustele. Tehnoloogia areng, digitaliseerumine ja innovatsioon muudavad inimeste maksekäitumisi, mida arvesse võttes on euroala keskpangad alustanud ettevalmistavaid uuringuid digitaalse euro ehk digieuro loomiseks. See võib tulevikus viia selleni, et euroala keskpangad pakuvad digitaalsel kujul raha lisaks pankadele ka eraisikutele ja ettevõtetele. Digieuro loomise eesmärk on olla kindel selles, et euroala kodanikel on ka tulevikus võimalik kasutada raha, mis on turvaline, usaldusväärne ning mida on lihtne ja mugav kasutada. Digieuro loomise otsust pole Euroopa Keskpanga nõukogu teinud, kuid on andnud juhise analüüsida ja testida digieuro loomiseks vajalikke tehnoloogiaid.

Rainer Olti sõnul on palju näiteid Eesti firmade suutlikkusest finantstehnoloogia vallas, olgu selleks Transferwise või ka Guardtime, kellega koos uurib Eesti Pank Eesti e-riigi alustehnoloogiale baaseeruva innovaatilise tehnoloogilise lahenduse sobivust keskpanga digiraha ringlusse laskmiseks. Lisaks Eesti Pangale löövad uurimisprojektis kaasa ka teised euroala keskpangad.

Euroopa Keskpanga veebilehel saavad inimesed ja ettevõtted avaldada arvamust, millisel moel võiks keskpank tuua digitaalse euro inimeste ja ettevõteteni. Samuti saab pakkuda välja, kuidas võiks digitaalset eurot kasutada ettevõtete või masinate vaheliseks tehinguteks, aga ka digitaalses kaubanduses ja väärtpaberite arveldamisel.

Euroopa Keskpanga avalik konsultatsioon kestab järgmise aasta 12. jaanuarini. Idee kohta luua digitaalne euro saab rohkem lugeda samuti Euroopa Keskpanga veebilehelt.


Lisateave:
Viljar Rääsk
Kommunikatsioonijuht
Eesti Pank
6680 745, 5275 055
[email protected]
Meediapäringud: [email protected]