Koolinoored väitlesid finantsteenuste turvalisuse ning hinnatõusu teemadel

Postitatud:

17.11.2023

Finantsinspektsiooni ja Eesti Panga pressiteade

Eesti Pank, Finantsinspektsioon ja Eesti Väitlusselts korraldasid tänasel uudishimu päeval noortele väitlusürituse, kus nelja gümnaasiumi noored väitlesid Eesti Panga muuseumis teemadel „Hinnatõus toob rohkem kasu kui kahju“ ja „Kas inimesed on Eestis finantsteenuseid kasutades hästi kaitstud?“. Väitlusvõistluse formaat võimaldas noortel oma uudishimust tulenevaid teadmisi ka kriitiliselt, argumenteeritult ja tasakaalustatult väljendada.

Eesti Vabariigi President Alar Karis kutsub juba teist aastat 17. novembrit tähistama uudishimu päevana. Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul on just uudishimu paljude edulugude käivitavaks jõuks. „Uudishimu käivitab janu teada saada asjade põhjused. Tänapäeva noored on väga uudishimulikud ja nutikad ning hästi kursis sellega, milline on tavalise inimese võimalused enda õiguste eest finantsturul seista. Olgu selleks siis targalt langetatud otsused, äärmisel juhul kulukas kohtutee või tulevikus loodav tarbijate huve esindav finantsombudsman,“ märkis Kessler.

„Hinnastabiilsusel on majanduse tasakaalustatud arengus oluline roll ning keskpangad tegutsevadki selle nimel, et hinnatõus püsiks mõõdukas. Arenenud riikides peetakse mõistlikuks, et mõne aasta pikkuseid plaane tehes saavad ettevõtjad arvestada hinnatõusuga, mis jääb tavaolukorras keskmiselt 2% lähedusse,” selgitab noortele väitlejatele hinnatõusu teemasse sissejuhatuse teinud Eesti Panga ökonomist Peeter Luikmel.

Väitlusüritusel astusid kas teema poolt või vastu argumenteerides vastamisi õpilased Tartu Miina Härma Gümnaasiumist, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Tallinna Prantsuse Lütseumist ning Tallinna Inglise Kolledžist.

Hinnatõusu arutelus tõid gümnasistid pooltargumentidena välja majanduse kasvu ja maksude suurema laekumise riigieelarvesse. Kahju poole pealt mainiti vaesema elanikkonna veel suuremat vaesumist ning riigi sõltuvust välisteguritest nagu naabermajandused ja välisinvestorid. Finantsteenuste turvalisuse debatis pidasid noored positiivseks eestlaste kõrget finantskirjaoskuse taset Euroopas. Ohuks nimetati aga politsei ja tarbijakaitseameti lühikesi käsi ning üksikisikute võimetust finantsasutuste vastu kohtus võidelda.

Veebis otseülekandena toimunud väitlusürituse eesmärk oli suurendada õpilaste majandusalaseid teadmisi, rahatarkust ja argumenteerimisoskust ning pakkuda õpetajatele võimalust oma tunde mitmekesistada. Otseülekande kohta on koostatud ka töölehed, mida õpetajad saavad tundides kasutada. Materjalid on kättesaadavad Eesti Panga muuseumi veebilehel ja Finantsinspektsiooni tarbijaveebis Minuraha.

Täispikkuses väitlusüritust vaata järele Eesti Panga YouTube'ist.

Lisateave:

Evelin Jürisson
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
6680 965
[email protected]