Soome-ugri erikujundusega 2eurose kujundavad Al Paldrok ja Madis Põldsaar

Soome-ugri rahvastele pühendatud erikujundusega 2eurosed kujundavad kunstnikud Al Paldrok ja Madis Põldsaar. Eesti Panga nõukogu otsustas, et kujunduskonkursile esitatud töödest oli parim nende kavand „Eluring“. Kokku laekus 45 tööd. Teise ja kolmanda koha töö autor on Riho Luuse.

Võidukavand põhineb Äänisjärve kaljujoonistel, kus on kujutatud Kütt, Põder, Veelind ja Päike, kes moodustavad soomeugrilaste sümboolse eluringi. Keskne kujund on Veelind – praeguseid ja muistseid soomeugrilasi võib pidada veelinnurahvaks. Ka Lennart Meri tegi 1970. aastal soome-ugri rahvastest ja nende iidsetest traditsioonidest dokumentaalfilmi „Veelinnurahvas“. Äänisjärve kaljujoonised on esitatud UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Võidutöö autor Al Paldrok käis mündil kujutatud sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames. Paldrok on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri erialal, lisaks õppinud Helsingi ja Oslo kunstiakadeemias. Ta on kontseptuaalse kunstiõppeasutuse Academia Non Grata üks rajaja ja üleilmse Non Grata kunstigrupi juhtfiguur.

Soome-ugri rahvastele pühendatud erikujundusega 2eurone käibemünt

Madis Põldsaar on enam kui kümneaastase kogemusega graafiline disainer, kes on spetsialiseerunud äriväärtusi ja isikupära esindavate logode ning brändi identiteedisüsteemide väljatöötamisele. Igapäevase töö kõrval oma disainiettevõttes Beaugeste on tema kirg vektorportreede loomine.

Erikujundusega 2eurosed tulevad ringlusse 2021. aasta sügisel.


Eesti Panga meene- ja pühendusmüntide kavaga aastateks 2020 ja 2021 saab tutvuda Eesti Panga veebilehel https://www.eestipank.ee/sularaha/kinnitatud-meene-ja-malestusmuntide-kava.

Ülevaate Eesti Panga emiteeritud meenemüntidest saab Eesti Panga veebilehelt ttps://www.eestipank.ee/sularaha/meenemundid

Ettepanekuid meene- ja pühendusmüntide vermimiseks saab Eesti Pangale teha igaüks, saates need meile veebilehe kaudu (https://www.eestipank.ee/meene-ja-malestusmuntide-ideede-ettepanekud), e-posti või kirja teel. Kuni augusti lõpuni saab esitada ettepanekuid aastaks 2022 kavandatavate müntide kohta. Kõik saabunud ettepanekud vaatab läbi Eesti Panga kokku kutsutud nõuandev kogu, kelle eksperdihinnangu ja ettepanekute alusel teeb Eesti Panga juhatus otsuse, millised mündid vermitakse.

Lisateave:

Piret Luhakooder
sularaha- ja taristuosakond
668 0791
piret.luhakooder [at] eestipank.ee

Mart Siilivask
Tel: 668 0965
Mobiil: 5697 9146
E-post: mart.siilivask [at] eestipank.ee
Meediapäringud: press [at] eestipank.ee